Mycie blachodachówki - czym umyć dach z blachy? - Blog Grupy Biotop
Mycie blachodachówki – czym umyć dach z blachy?
< wszystkie artykuły

Mycie blachodachówki – czym umyć dach z blachy?

Kategoria: Porady

Opublikowano: 12 lutego, 2024

14 minut
5/5 - (1 głosów)

Blachodachówka to rodzaj pokrycia, które króluje na polskich budynkach. Doceniana jest za wysoką jakość, stosunkowo niską cenę oraz brak problemów eksploatacyjnych. Jednak nawet tak niezawodny dach nie może pozostawać czysty bez wysiłku. Deszcz niestety nie usunie wszystkich zabrudzeń i aby przywrócić blachodachówce pierwotny blask oraz zagwarantować jej długowieczność, należy ją regularnie myć.

Specjalne środki do mycia blachodachówki. Czy są niezbędne?

Zazwyczaj mycie blachodachówki nie wymaga użycia żadnych specjalistycznych środków. Mogą być one potrzebne w przypadku trudniejszych zabrudzeń – wtedy oprócz wody powinieneś zastosować także detergent do mycia powierzchni powlekanych i wyszorować wybrane miejsca przy użyciu miękkiej szczotki.

Niektórzy właściciele stosują w tym celu również szampony samochodowe z woskiem, co sprawia, że dach wygląda jak nowy. Jest to jednak amatorski sposób i żaden profesjonalny wykonawca nie zaproponuje go do mycia dachu z blachy. W przypadku blachodachówki obowiązuje nawet zasada “im mniej tym lepiej” –  ważne jest, aby unikać agresywnych preparatów chemicznych, które mogą uszkodzić powłokę blachodachówki i spowodować zmianę koloru​​.

Jeżeli czyszczenie blachy na dachui, to tylko część renowacji, która ma zakończyć się malowaniem w celu odświeżenia wyblakłego koloru lub zmianą koloru na inny, koniecznie będzie użycie specjalnego środka odtłuszczającego, takiego jak na przykład Emulsol RN-1. Jest to skoncentrowany preparat do odtłuszczania przed malowaniem dachu, po nim nakłada się produkty antykorozyjne i farbę. Stosuje się go w formie 2-3% roztworu, mieszając 0,5l preparatu z 16-25l wody, najlepiej ciepłej. Można go aplikować ręcznie lub natryskowo, a po odtłuszczeniu powierzchni zaleca się jej spłukanie czystą wodą. Emulsol RN-1 skutecznie usuwa tłuszcze, oleje i inne zabrudzenia. Opakowanie o pojemności 0,5l pozwala na oczyszczenie do 50m^2 powierzchni. Produkt jest biodegradowalny i posiada Atest PZH, co oznacza, że jest bezpieczny dla środowiska i odpowiedni do profesjonalnego stosowania. 

Metody czyszczenia dachu z blachy – ręcznie vs myjka ciśnieniowa

Mycie dachu z blachy można wykonać poprzez czyszczenie ręczne lub przy użyciu myjki ciśnieniowej. Pierwsza technika, choć teoretycznie możliwa, praktycznie nie ma żadnych plusów, szczególnie w przypadku dużych dachów i skomplikowanych kształtów. Nawet jeśli brud zostanie usunięty ręcznie, konieczne jest spłukanie dachu za pomocą myjki ciśnieniowej, aby szybko i dokładnie usunąć pozostałości.

Natomiast zastosowanie myjki ciśnieniowej przy czyszczeniu dachu z blachy od samego początku pracy ma wiele zalet. Pozwala na równomierne i szybkie nałożenie odpowiedniej chemii, a także umożliwia dokładne mycie trudno dostępnych miejsc. Zastosowanie specjalistycznych dysz pozwala na skuteczne usunięcie zabrudzeń bez uszkodzenia powierzchni. Mycie ciśnieniowe blachodachówki jest nie tylko efektywniejsze, ale także bardziej ekonomiczne, jeśli dach jest większy. A co najważniejsze, dach z blachy umyty za pomocą myjki ciśnieniowej jest dobrze przygotowany do ponownego malowania. 

Proces mycia dachu z blachy – szczegółowy przewodnik

Jeżeli już zdecydujesz się na mycie blachodachówki, powinieneś wiedzieć jak krok po kroku przebiega praca:

 1. Inspekcja dachu – rozpocznij od dokładnego sprawdzenia dachu pod kątem uszkodzeń, luźnych elementów, rdzy czy innych usterek. Zwróć szczególną uwagę na potencjalne problemy z uszczelnieniem, zwłaszcza wokół kominów, wyłazów dachowych czy innych elementów wystających. Sprawdź także stan rdzy, ponieważ może ona wskazywać na potrzebę naprawy lub wymiany poszczególnych fragmentów blachodachówki przed myciem. Ta początkowa inspekcja pozwoli Ci ocenić, czy proces mycia dachu z blachy nie pogorszy stanu pokrycia oraz co należy zrobić, aby tak się nie stało. 
 2. Naprawa usterek – działania mogą obejmować dokręcenie luźnych blach, uszczelnienie przecieków, wymianę uszkodzonych części dachu, a także zastosowanie odpowiednich środków antykorozyjnych do ochrony miejsc dotkniętych korozją. Istotne jest, aby wszystkie prace naprawcze zostały przeprowadzone starannie i dokładnie, co sprawi, że dach będzie w optymalnym stanie przed przystąpieniem do mycia blachy.
 3. Przygotowanie chemii czyszczącej – wybierz odpowiedni środek czyszczący, który będzie skuteczny, ale nie zaszkodzi powierzchni dachu, stosuj się zawsze do zaleceń producenta. Chemia czyszcząca powinna być dostosowana do rodzaju pokrycia dachowego. Warto również zwrócić uwagę na środki biodegradowalne i przyjazne dla środowiska, aby ograniczyć ich wpływ na przyrodę. 
 4. Nałożenie aktywnej piany – nałożenie aktywnej piany na dach wymaga użycia myjki ciśnieniowej z zamontowaną na pistolet pianownicą. Środek ten powinien być nałożony równomiernie na całą powierzchnię dachu, co zapewnia jego głębokie przeniknięcie w strukturę zabrudzeń. Upewnij się, że piana dociera do wszystkich zakamarków dachu, min. szczelin i wokół elementów takich jak kominy czy wyłazy dachowe. Dzięki pianie aktywne składniki czyszczące dłużej utrzymują się na powierzchni, co zwiększa ich skuteczność. 
 5. Mycie blachodachówki pod wysokim ciśnieniem po nałożeniu piany użyj myjki z turbodyszą rotacyjną, aby dokładnie umyć dach z blachy pod wysokim ciśnieniem. Turbodysza, obracając się podczas pracy, zapewnia równomierne i dokładne czyszczenie powierzchni. Szorowanie ręczne może okazać się konieczne na nierównych powierzchniach i przy trudnych zabrudzeniach.
   
 6. Spłukiwanie dachu – jest to proces, który umożliwia usunięcie pozostałości środków czyszczących oraz luźnych zabrudzeń, które mogły przemieścić się podczas mycia dachu z blachy i osadzić na już wyczyszczonych obszarach. Należy użyć czystej wody, najlepiej z myjki ciśnieniowej, aby dokładnie wypłukać całą powierzchnię dachu, pozostawienie resztek detergentu mogłoby prowadzić do uszkodzeń czy przebarwień. Zalecane jest spłukiwanie blachodachówki od góry w dół, tak by woda nie pozostawiła zacieków.

Zasady bezpiecznego poruszania się po dachu

 • Sprawdź warunki pogodowe – nie pracuj na dachu w przypadku deszczu, śniegu, lodu lub silnego wiatru, ponieważ może to znacząco zwiększyć ryzyko upadku.
 • Przygotowanie miejsca pracy upewnij się, że miejsce pracy jest stabilne i wolne od luźnych elementów, takich jak anteny czy piorunochrony, oraz od ostrych przedmiotów. Usuń wszelkie przedmioty, które mogą stanowić przeszkodę lub być potencjalną przyczyną upadku.
 • Zaplanuj trasę poruszania się określ ścieżkę, którą będziesz poruszać się po dachu, aby uniknąć niepotrzebnego przemieszczania się i ryzyka upadku.
 • Stosuj się do zasad obsługi sprzętu – jeśli używasz myjki ciśnieniowej, przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących obsługi i bezpiecznego użytkowania tego urządzenia.
 • Używaj sprzętu ochronnego – praca na dachu wymaga noszenia kasku, obuwia z antypoślizgową podeszwą, rękawic i okularów ochronnych. W przypadku prac na dużych nachyleniach, warto posiadać także uprzęże lub pasy bezpieczeństwa.

Zasady efektywnego działania

 • Zacznij od góry – rozpocznij czyszczenie blachy od góry dachu i kontynuuj schodząc w dół. To pozwoli uniknąć nadmiernego rozpryskiwania brudu na już umytych obszarach.
 • Dokładność – upewnij się, że dokładnie i równomiernie czyścisz całą powierzchnię dachu, aby uniknąć plam lub smug.
 • Ustalona odległość – zachowuj odpowiednią odległości strumienia wody od powierzchni dachu z blachy, aby uniknąć uszkodzeń. 
 • Czas dostosowany do warunków – nie spiesz się z pracą. Czas czyszczenia zależy od stopnia zabrudzenia i rodzaju blachodachówki. Staraj się pracować w odpowiednich warunkach pogodowych, aby zapewnić skuteczne czyszczenie dachu z blachy.

Bezpieczne mycie dachu z blachodachówki w zmiennych warunkach pogodowych

Mycie dachu z blachy podczas niekorzystnych warunków pogodowych, takich jak deszcz czy silny wiatr, zwiększa ryzyko niebezpiecznych sytuacji. Praca na mokrej powierzchni dachu może prowadzić do poślizgnięcia i upadku. Dodatkowo, silny wiatr może utrudniać kontrolę nad procesem mycia, prowadząc do niekontrolowanego rozbryzgiwania wody i środków chemicznych. Bezpieczeństwo podczas mycia blachodachówki jest najważniejsze. W przypadku braku pewności co do własnych umiejętności lub w obliczu trudnych warunków pogodowych rozsądnym krokiem jest zatrudnienie profesjonalistów do wykonania tej pracy.

Czyszczenie różnych typów dachów z blachy

Czyszczenie różnych typów dachów z blachy, takich jak blacha płaska, trapezowa i blachodachówka, wymaga uwzględnienia ich unikalnych cech oraz odpowiedniej techniki mycia. Oto porównanie sposobów czyszczenia tych trzech typów dachów:

Mycie blachy płaskiej

 • Struktura powierzchni blacha płaska ma gładką powierzchnię, co ułatwia mycie. Brak znaczących fałd lub zagłębień zmniejsza ryzyko zatrzymywania się brudu i mchu.
 • Metoda czyszczenia – zazwyczaj używa się w tym celu myjek ciśnieniowych, ze względu na gładką powierzchnię.

Mycie blachy trapezowej i blachodachówki

 • Struktura powierzchni dla blachy trapezowej i blachodachówki charakterystyczne są wypukłe fałdy, które mogą gromadzić więcej brudu, liści, mchu i innych zanieczyszczeń.
 • Metoda czyszczenia te rodzaje blach wymagają zastosowania silniejszych myjek ciśnieniowych, aby skutecznie usunąć zanieczyszczenia z fałd. Konieczne jest dokładne mycie blachodachówki wzdłuż fałd, co może być bardziej czasochłonne.
 • Uwagi: wymaga większej precyzji i staranności, aby dotrzeć do wszystkich zakamarków i zagłębień.

Czyszczenie blachodachówki z posypką (np. powłoką PURMAT)

 • Struktura powierzchni dla blachodachówki z posypką charakterystyczna jest chropowata powierzchnia, na której mogą gromadzić się zabrudzenia.
 • Metoda czyszczenia w przypadku tej powłoki, nie zalecamy nigdy samego mycia, ponieważ w posypce kwarcowej lub mineralnej, pod wpływem ciśnienia wody, często powstają ubytki. Zalecamy w takiej sytuacji skorzystanie z usługi mycia blachodachówki wraz z uzupełnieniem ubytków.  

Przed rozpoczęciem prac

Po umyciu dachówki

Efekt końcowy

Samodzielne mycie dachu z blachy – czy warto?

Może wydawać Ci się, że sam jesteś w stanie przeprowadzić proces mycia dachu z blachy. Zanim jednak do niego przystąpisz, musisz wziąć pod uwagę kilka aspektów.

Po pierwsze, myjka domowa, której używasz do codziennych obowiązków, może okazać się niewystarczająca do skutecznego czyszczenia dachu z blachy. W związku z tym  czas Twojej pracy się wydłuży, a koszty zużycia energii elektrycznej oraz wody wzrosną. W rezultacie, choć będziesz korzystał ze swojego sprzętu, może okazać się, że cały proces będzie droższy niż w przypadku zatrudnienia specjalistów. 

Po drugie, mycie blachodachówki to praca na wysokościach, co niesie ze sobą pewne zagrożenia. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu istnieje ryzyko wypadku lub doznania obrażeń. Warto rozważyć, czy jesteś odpowiednio przygotowany do takiej pracy i czy posiadasz niezbędne środki ostrożności.

Po trzecie, czyszczenie dachów blaszanych wymaga specjalistycznej wiedzy w zakresie doboru skutecznych i jednocześnie bezpiecznych środków myjących. Wybór odpowiednich środków chemicznych, jest bardzo ważny. Jeżeli zbagatelizujesz zalecenia producentów, może okazać się, że mycie dachu z blachy zakończy się wypłukaniem koloru, lub innymi uszkodzeniami powierzchni dachowej. Co również wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe czarne scenariusze, przed przystąpieniem do pracy, warto skorzystać z rady kogoś, kto ma wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Zadzwoń do naszej firmy, skorzystaj z bezpłatnej wyceny takiej usługi i dopiero wtedy podejmij decyzję. Może okazać się, że koszt nie jest tak wysoki jak myślałeś, a proces mycia przebiegnie szybciej, dokładniej i bezproblemowo.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Czyszczenie starej blachodachówki – możliwości i ograniczenia

Czyszczenie starej i zaniedbanej blachodachówki może przynieść wiele korzyści, ale należy rozważyć stan dachu, bezpieczeństwo i koszty związane z pracą. W niektórych przypadkach może być konieczne skonsultowanie się z profesjonalistami, aby ocenić, czy czyszczenie blachodachówki jest odpowiednią opcją, czy też wymagane są bardziej zaawansowane prace naprawcze lub wymiana dachu.

Możliwości

 • Poprawa wyglądu – czyszczenie starej blachodachówki może znacząco poprawić wygląd dachu i całego budynku. Usunięcie brudu, mchów, alg i innych osadów może przywrócić dachowi świeży wygląd.
 • Przedłużenie żywotności – usunięcie zabrudzeń i osadów może pomóc w przedłużeniu żywotności blachodachówki oraz zniwelowaniu ryzyka wystąpienia korozji czy innych uszkodzeń.
 • Zapobieganie problemom zdrowotnym usunięcie mchów i alg realnie przekłada się na zdrowie mieszkańców budynku.

Ograniczenia

 • Stan dachu jeśli blachodachówka jest już w bardzo złym stanie, to czyszczenie może nie wystarczyć, aby przywrócić jej pierwotną wytrzymałość i funkcjonalność. Może okazać się, że uszkodzone elementy trzeba będzie wymienić, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
 • Ryzyko uszkodzenia blachodachówki podczas czyszczenia nieumiejętne poruszanie się po dachu oraz niewłaściwe metody czyszczenia blachy mogą prowadzić do uszkodzeń. Stąpanie po falach blachodachówki, zwłaszcza gdy jest ona wykonana z cienkiej blachy o grubości około 0,5 mm, może powodować jej deformacje, a w konsekwencji doprowadzić do korozji. Dla osób nieposiadających odpowiedniego doświadczenia, prace na tak delikatnym materiale mogą być szczególnie trudne, zwłaszcza jeśli nie są wykonywane z odpowiednią ostrożnością.
 • Posiadanie odpowiedniego sprzętu czyszczenie blachodachówki wymaga specjalistycznego sprzętu, takiego jak myjka ciśnieniowa, odpowiednie środki chemiczne i narzędzia do pracy na wysokościach.
 • Bezpieczeństwo praca na dachu zawsze wiąże się z ryzykiem. Należy zachować szczególną ostrożność i stosować środki bezpieczeństwa, takie jak odpowiednie zabezpieczenia przed upadkiem.
 • Koszty wynajem lub zakup specjalistycznego sprzętu może wiązać się z kosztami, które trzeba uwzględnić w budżecie.

Opłacalność mycia dachu z blachy w porównaniu do innych metod

Opłacalność mycia dachu z blachy w porównaniu do innych metod zależy od wielu czynników, takich jak stan dachu, koszty związane z pracą i dostępność odpowiedniego sprzętu.

Mycie vs. malowanie blachodachówki

 • Mycie blachodachówki jest tańszą opcją niż malowanie, gdyż nie wymaga zakupu farb ani ponoszenia kosztów związanych z ich aplikacją.
 • Choć mycie może efektywnie odświeżyć wygląd dachu, malowanie oferuje dodatkowe korzyści, takie jak zmiana koloru i zabezpieczenie dachu na lata przed czynnikami atmosferycznymi.

Mycie vs. wymiana dachu z blachy

 • Wymiana dachu może być konieczna, jeśli dach jest w bardzo złym stanie. Mycie nie naprawi fizycznych uszkodzeń dachu.
 • Mycie dachu z blachy może być opłacalne jako część regularnej konserwacji, aby przedłużyć żywotność dachu, podczas gdy wymiana dachu jest poważniejszym rozwiązaniem, które trzeba dobrze przemyśleć.

Mycie blachodachówki jest więc bardziej opłacalne niż malowanie czy wymiana, zwłaszcza jeśli dach nie ma poważnych uszkodzeń i po prostu wymaga odświeżenia. 

Częstotliwość mycia blachodachówki

Częstotliwość mycia, nie tylko w przypadku blachy, ale każdego rodzaju pokrycia, może być uzależniona od kilku czynników. Po pierwsze, od lokalizacji geograficznej. W regionach o bardziej wilgotnym klimacie z częstymi opadami deszczu, dachy mogą wymagać częstszego mycia, aby usunąć mchy, algi i inne organizmy biologiczne. W takich miejscach mycie blachodachówki co 2-3 lata może być odpowiednie. W obszarach o suchym klimacie, gdzie deszcze są rzadkie, dachy mogą pozostawać czyste na dłużej, a ich czyszczenie będzie konieczne co 3-4 lata lub nawet rzadziej.

Rodzaj otoczenia ma również wpływ na częstotliwość mycia blachodachówki. Dachy w pobliżu drzew, które gubią liście, igły lub pyłki, mogą wymagać częstszych interwencji. Jeśli w okolicy występują silne zanieczyszczenia atmosferyczne lub przemysłowe, dach również może brudzić się szybciej.

Rodzaj zastosowanej blachodachówki jest kolejnym czynnikiem. Niektóre materiały dachowe są bardziej odporne na zabrudzenia i osady niż inne, co może wpłynąć na częstotliwość mycia blachodachówki.

Nie istnieje jeden uniwersalny przepis dotyczący częstotliwości mycia, który pasowałby do każdego przypadku. Decyzja o tym, jak często należy czyścić dach z blachy, powinna być podejmowana indywidualnie, w oparciu o lokalne warunki oraz stan pokrycia. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z profesjonalistą, producentem pokrycia, lub z nami, aby uzyskać konkretne rekomendacje.

Zachęcamy do skontaktowania się z nami

Kontakt

Czy są dachy, których firma Biotop nie czyści?

Grupa Biotop, specjalizująca się w myciu dachów z blachy i innych powierzchni zewnętrznych, może napotkać pewne wyjątki i ograniczenia w swojej ofercie. Istnieją sytuacje, w których możemy odmówić umycia Twojego dachu:

 • Stan dachu – jeśli dach jest w bardzo złym stanie, z poważnymi uszkodzeniami lub wyciekami, możemy zlecić jego naprawę lub wymianę przed myciem. Mycie dachu z blachy w takiej sytuacji może być nieskuteczne i prowadzić do dalszych uszkodzeń.
 • Bezpieczeństwo pracowników jeśli dach jest w złym stanie technicznym lub brakuje odpowiednich miejsc wokół budynku, gdzie można zamontować stanowiska alpinistyczne, nie będziemy ryzykować bezpieczeństwem naszych pracowników.
 • Rodzaj materiału dachowego – starsze materiały mogą być bardzo podatne na pękanie i uszkodzenia podczas procesu mycia, co sprawia, że możemy odmówić wykonania takiego zlecenia, by nie pogorszyć sytuacji dachu.
 • Brak membrany dachowej – jeśli na dachu brakuje membrany, istnieje ryzyko, że proces mycia może spowodować przecieki i uszkodzenia. Nie chcemy zaszkodzić, naszym klientom, więc i w tym przypadku możemy odmówić umycia dachu z blachy.
 • Bardzo trudne warunki pogodowe – praca na dachu podczas ekstremalnych warunków pogodowych, takich jak silne burze, opady deszczu lub śniegu, może być niebezpieczna. W takich sytuacjach przekładamy mycie blachodachówki na inny termin.
 • Brak dostępu do wody i energii elektrycznej – czyszczenie za pomocą myjek ciśnieniowych wymaga dostępu do wody i energii elektrycznej. Jeśli te zasoby są niewystarczające lub niedostępne na miejscu, firma może nie być w stanie wykonać pracy.
 • Brak odpowiedniego sprzętu przy bardzo wysokich lub niestandardowych dachach, możemy nie posiadać odpowiedniego sprzętu do bezpiecznego i efektywnego mycia.
 • Brak zgody właściciela – jeśli właściciel dachu nie wyraża zgody na mycie lub ma specyficzne wymagania/ograniczenia, staramy się dostosować swoją ofertę lub rezygnujemy z wykonywania usługi.

Jak widzisz, istnieją pewne wyjątki i ograniczenia w ofercie firmy Biotop, które zależą od stanu dachu, bezpieczeństwa pracowników, rodzaju materiału dachowego i innych czynników. Najłatwiej jednak po prostu zadzwonić, lub wypełnić formularz kontaktowy na naszej stronie i zapytać czy mycie Twojego dachu będzie możliwe.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Nasze przykładowe realizacje i opinie osób, które nam zaufały

Przykłady realizacji oraz referencje Grupy Biotop stanowią istotny element potwierdzający jakość usług naszej firmy. Warto zaznaczyć, że choć prowadzimy głównie działalność detaliczną, to jednocześnie 20% naszych projektów skupia się na obsłudze klientów przemysłowych, w tym znanych firm, takich jak PGE Turów Elektrownia, Rol-Pek Zakład Przetwórstwa Mięsnego, MORS Hurtownia Elektryczna, Klimczok Supermarket, Sużyw Sieć Sklepów Spożywczych i wiele innych renomowanych przedsiębiorstw. 

Dzięki takim realizacjom, nasze doświadczenie cały czas wzrasta, a my jesteśmy jeszcze lepiej przygotowani by świadczyć profesjonalne usługi na mniej wymagających dachach. Cieszymy się, że nasza ciężka praca przekłada się na zaufanie i zadowolenie naszych klientów. 

Opinie naszych klientów

slide 10 of 35
Średnia ocena ze wszystkich portali
Na podstawie 300+ opinii z 15 lat
4.95

Poznaj naszą ofertę

Czyszczenie i mycie dachów

Sprawdź nasze usługi

Malowanie dla przemysłu

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *