Dachy czterospadowe - rodzaje i zastosowanie - Blog Grupy Biotop
Dachy czterospadowe – rodzaje i zastosowanie
< wszystkie artykuły

Dachy czterospadowe – rodzaje i zastosowanie

Kategoria: Porady

Opublikowano: 23 września, 2023

3 minut
Oceń ten post

To nie bez znaczenia, na jaki rodzaj i kształt pokrycia dachowego się decydujesz. Czasem nie do końca jest to kwestią wyboru, bo np. musisz dostosować się do wydanych warunków zabudowy lub obowiązującego na danym terenie Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jeżeli ten sugeruje wykonanie dachu czterospadowego, a przynajmniej tego nie uniemożliwia, to oczywiście warto rozważyć projekt zwieńczony taką konstrukcją. 

Dlaczego? Bo prezentuje się ciekawie i dynamicznie, a w dodatku mogą być pokrywane różnymi rodzajami materiałów. Z uwagi na nieskomplikowaną budowę, bez trudu dotrzesz to nich, aby wykonać odśnieżanie, przegląd techniczny czy prace konserwacyjne. Malowanie dachówek na dachu czterospadowym też nie nastręcza większych trudności. Oczywiście pod warunkiem, że prace zlecisz ekspertom.

Rodzaje dachów czterospadowych

Dachy czterospadowe to ogólna kategoria, w której wyróżniamy dwa podytypy. Warto się z nimi zapoznać, aby wiedzieć, czym się charakteryzują i na czym polegają różnice między nimi. To w dużym stopniu ułatwi Ci podjęcie decyzji o tym, co wybrać. Pozwoli też spełniać marzenia o pięknym domu – dokładnie takim, jaki sobie wymarzyłeś.

Dachy czterospadowe mogą być:

 • dach kopertowy – jego rzut przypomina kopertę. To dwie połacie w kształcie trójkątów, które znajdują się naprzeciwko siebie, a także dwa elementy w kształcie trapezów. To właśnie ich krótsze boki tworzą kalenicę,
 • dach namiotowy – jest pozbawiony kalenicy, a składa się z czterech połaci, które zbiegają się w jednym centralnym punkcie. Dom prezentuje się wtedy bardzo symetrycznie, szczególnie jeśli jego bryła jest posadowiona na planie kwadratu.
 • dach czterospadowy marsandowy – połacie składają się z dwóch części (górnej i dolnej), różniące się kątem nachylenia.

Każdy z dachów wymaga profesjonalnego montażu oraz utrzymania. Zadania te zleca się ekspertom, którzy specjalizują się w projektowaniu, wykonywaniu pokryć, a także malowaniu dachówek i ich czyszczeniu.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Jak na budynek wpływa konstrukcja dachu?

Konstrukcja dachu wpływa na budynek pod wieloma względami – nie tylko wizualnymi. Zależy od niej także komfort mieszkańców. Dach w dużej mierze wygłusza hałasy z zewnątrz (np. dmący wiatr czy padający deszcz), a także ogranicza straty ciepła. Dlatego należy dopasować go nie tylko do wymarzonego projektu i MPZP, ale też otoczenia i warunków atmosferycznych, które są charakterystycznego dla danego regionu.

Liczy się także sposób odprowadzania wody i śniegu, ważne, aby miały one warunki do spływania i nie zalegały zbyt długo na dachu, co obciąża go i negatywnie wpływa na wygląd oraz stan techniczny pokrycia. Wiele osób rozumie też znaczenie łatwej dostępności do dachu, aby wykonać jego przegląd techniczny, mycie i czyszczenie, konserwację, malowanie. Uwaga – z rodzajem pokrycia – zarówno jego kształtem, jak i materiałem zastosowanym do wykończenia, wiąże się cena wykonania całej inwestycji i potem utrzymania dachu. Warto wszystko wziąć pod uwagę już na etapie projektowania budynku lub przy decydowaniu się na gotowy projekt z bazy architektów.

Malowanie dachu czterospadowego

Co wyróżnia dachy czterospadowe?

Zastosowanie dachów czterospadowych w projekcie domu jednorodzinnego niesie bardzo wiele zalet, które wyraźnie podnoszą wygodę użytkowania budynku. O jakich zaletach mowa?

 • Dachy czterospadowe są odporne na silne podmuchy wiatru i inne ekstremalne warunki atmosferyczne. Przy dzisiejszych anomaliach pogodowych dachy czterospadowe okazują się bardzo korzystnym rozwiązaniem.
 • Dachy czterospadowe bardzo skutecznie odprowadzają wodę deszczową. Wpływa to na bezpieczeństwo i trwałość budynku, a także umożliwia stosunkowo łatwe magazynowanie deszczówki.
 • Ponadto dają możliwość wygospodarowania sporej ilości miejsca, nawet przy sporym nachyleniu połaci.
 • Prawidłowo wykonane dachy czterospadowe gwarantują wysoką trwałość na długie lata. Malowanie dachu jeszcze bardziej wydłuża odporność na czynniki zewnętrzne.

Ile kosztują dachy czterospadowe?

Wykonanie dachu czterospadowego przez ekipę budowlaną generuje wyższy koszt niż w przypadku zadaszenia dwuspadowego. Wynika to z trudności wykonania tego typu dachu. Jednakże, biorąc pod uwagę korzyści płynące z posiadania dachu czterospadowego, jest to opłacalna inwestycja.

Ile kosztuje malowanie dachu czterospadowego?

Koszty malowania dachu czterospadowego zależą od licznych czynników, dlatego wycena usługi jest zawsze indywidualna. Co na nią wpływa?

 • Wielkość dachu – powierzchnia dachu jest jednym z głównych czynników wpływających na koszt malowania. Im większy dach, tym więcej farby i czasu pracy będzie potrzebne.
 • Rodzaj materiału pokrycia dachowego – różne rodzaje pokryć dachowych (np. dachówki, blacha) mogą wymagać różnych technik malowania i rodzajów farb, co wpływa na koszty.
 • Stan powierzchni – stan dachu ma duże znaczenie. Jeśli dach jest w złym stanie, może być konieczne przeprowadzenie prac naprawczych lub przygotowawczych przed malowaniem, co zwiększa koszty.
 • Wybór farby – rodzaj i jakość farby, którą wybierzesz, będą miały wpływ na koszty malowania dachu czterospadowego. Farby wysokiej jakości mogą być droższe, ale zwykle są trwalsze.
 • Trudność dostępu – jeśli dach czterospadowy jest trudno dostępny lub wymaga dodatkowych środków bezpieczeństwa, koszty malowania mogą być wyższe.
 • Przygotowanie powierzchni – w zależności od stanu dachu, może być konieczne oczyszczenie i przygotowanie powierzchni przed malowaniem, co może zwiększyć koszty.

Czym najczęściej pokrywa się dachy czterospadowe?

W tym miejscu możemy mówić o kolejnej zalecie dachów czterospadowych. Niezależnie od rodzaju materiału pokrycie jest stosunkowo tanie, a wynika to z wygody układania dachówek oraz niewielkich arkuszy blachy (w przypadku kładzenia blachy trapezowej).

Warto zadbać zatem o jakość dachu, kupując wysokiej jakości materiały. Taka inwestycja na pewno okaże się opłacana w dłuższej perspektywie czasowej, kiedy to Twój dach nie będzie wymagał interwencji naprawczej nawet przez kilkadziesiąt lat. Malowanie dachów z blachy lub dachówki z Grupą Biotop dodatkowo wydłuży jego trwałość.

Sprawdź także artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *