Dachy czterospadowe - rodzaje i zastosowanie - Blog Grupy Biotop

Dachy czterospadowe – rodzaje i zastosowanie

Malowanie dachu

Kategoria: Porady

Opublikowano: 27 marca, 2022

To nie bez znaczenia, na jaki rodzaj i kształt pokrycia dachowego się decydujesz. Czasem nie do końca jest to kwestią wyboru, bo np. musisz dostosować się do wydanych warunków zabudowy lub obowiązującego na danym terenie Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jeżeli ten sugeruje wykonanie dachu czterospadowego, a przynajmniej tego nie uniemożliwia, to oczywiście warto rozważyć projekt zwieńczony taką konstrukcją. 

Dlaczego? Bo prezentuje się ciekawie i dynamicznie, a w dodatku mogą być pokrywane różnymi rodzajami materiałów. Z uwagi na nieskomplikowaną budowę, bez trudu dotrzesz to nich, aby wykonać odśnieżanie, przegląd techniczny czy prace konserwacyjne. Malowanie dachówek na dachu czterospadowym też nie nastręcza większych trudności. Oczywiście pod warunkiem, że prace zlecisz ekspertom.

Rodzaje dachów czterospadowych

Dachy czterospadowe to ogólna kategoria, w której wyróżniamy dwa podytypy. Warto się z nimi zapoznać, aby wiedzieć, czym się charakteryzują i na czym polegają różnice między nimi. To w dużym stopniu ułatwi Ci podjęcie decyzji o tym, co wybrać. Pozwoli też spełniać marzenia o pięknym domu – dokładnie takim, jaki sobie wymarzyłeś.

Dachy czterospadowe mogą być:

  • dach kopertowy – jego rzut przypomina kopertę. To dwie połacie w kształcie trójkątów, które znajdują się naprzeciwko siebie, a     także dwa elementy w kształcie trapezów. To właśnie ich krótsze boki tworzą kalenicę,
  • dach namiotowy – jest pozbawiony kalenicy, a składa się z czterech połaci, które zbiegają się w jednym centralnym punkcie. Dom prezentuje się wtedy bardzo symetrycznie, szczególnie jeśli jego bryła jest posadowiona na planie kwadratu.

Każdy z dachów wymaga profesjonalnego montażu oraz utrzymania. Zadania te zleca się ekspertom, którzy specjalizują się w projektowaniu, wykonywaniu pokryć, a także malowaniu dachówek i ich czyszczeniu.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachu

Jak na budynek wpływa konstrukcja dachu?

Konstrukcja dachu wpływa na budynek pod wieloma względami – nie tylko wizualnymi. Zależy od niej także komfort mieszkańców. Dach w dużej mierze wygłusza hałasy z zewnątrz (np. dmący wiatr czy padający deszcz), a także ogranicza straty ciepła. Dlatego należy dopasować go nie tylko do wymarzonego projektu i MPZP, ale też otoczenia i warunków atmosferycznych, które są charakterystycznego dla danego regionu.

Liczy się także sposób odprowadzania wody i śniegu, ważne, aby miały one warunki do spływania i nie zalegały zbyt długo na dachu, co obciąża go i negatywnie wpływa na wygląd oraz stan techniczny pokrycia. Wiele osób rozumie też znaczenie łatwej dostępności do dachu, aby wykonać jego przegląd techniczny, mycie i czyszczenie, konserwację, malowanie. Uwaga – z rodzajem pokrycia – zarówno jego kształtem, jak i materiałem zastosowanym do wykończenia, wiąże się cena wykonania całej inwestycji i potem utrzymania dachu. Warto wszystko wziąć pod uwagę już na etapie projektowania budynku lub przy decydowaniu się na gotowy projekt z bazy architektów.

Sprawdź także artykuły: