Sekrety czyszczenia dachówki betonowej / cementowej - Blog Grupy Biotop
Sekrety czyszczenia dachówki betonowej / cementowej
< wszystkie artykuły

Sekrety czyszczenia dachówki betonowej / cementowej

Kategoria: Konserwacja dachu

Opublikowano: 5 lutego, 2024

5 minut
5/5 - (1 głosów)

Dachówka betonowa to twardy zawodnik wśród pokryć dachowych. Skutecznie odpiera wszelkie ataki – gradu, deszczu, słońca czy śniegu. Jednak nawet najtwardsi zawodnicy potrzebują czasem wytchnienia – dla dachówki betonowej może nim być mycie i malowanie. 

Dachówka betonowa (cementowa) – charakterystyka

Zanim przejdziemy do różnic, warto zastanowić się jakie właściwości charakteryzują ten rodzaj pokrycia dachowego. Dachówki betonowe, potocznie nazywane cementowymi, powstają z mieszaniny składającej się z wody, cementu, piasku kwarcowego oraz pigmentów na bazie tlenków żelaza, które odpowiadają za kolor. W takim “surowym” stanie, dachówki betonowe są szare, chropowate, matowe i porowate, co przekłada się na to, że łatwo łapią wilgoć, ulegają korozji biologiczno-chemicznej, a ich porowatość sprzyja gromadzeniu się brudu. 

Producenci znaleźli sposób, by tego uniknąć. Już na etapie produkcji dachówki betonowe są pokrywane farbą akrylową i powłokami ochronno-dekoracyjnymi, dzięki czemu stają się bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, zmniejsza się też ich nasiąkliwość, która po nałożeniu powłoki wynosi do 2,5%. 

Skoro dach jest zabezpieczony, to po co przeprowadzać mycie dachówki betonowej, a następnie jej malowanie? Odpowiedź jest prosta. Powłoka, która ma zabezpieczać dachówkę betonową jest mniej trwała, niż mogłoby Ci się wydawać. Przez obowiązujące obecnie obostrzenia dotyczące przemysłu żadna firma nie jest w stanie pokryć betonu wytrzymałymi farbami rozpuszczalnikowymi od razu w procesie produkcji. Oto kilka czynników, które na to wpływają:

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i dyrektywa ATEX

Stosowanie farb rozpuszczalnikowych wymagałoby przestrzegania przez producentów surowych norm bezpieczeństwa, związanych z ryzykiem wybuchu i pożaru. Fabryki musiałyby być zaprojektowane i wyposażone w systemy zgodne z dyrektywą ATEX, obowiązującą w krajach Unii Europejskiej. Wszystko to wiąże się z większymi kosztami inwestycyjnymi i operacyjnymi.

Zagadnienia lotnych związków organicznych (LZO/VOC)

Użycie farb rozpuszczalnikowych oznaczałoby konieczność zarządzania emisjami LZO (VOCs), co jest regulowane przepisami środowiskowymi. Systemy kontroli i filtracji emisji LZO mogą być kosztowne i skomplikowane w zarządzaniu.

Trudności w procesie produkcyjnym

Farby rozpuszczalnikowe determinują także zastosowanie środków ostrożności podczas aplikacji i schnięcia. Wymaga to bardziej skomplikowanych i droższych systemów wentylacyjnych oraz suszenia.

To tylko kilka powodów, dla których przemysł dachowy skłania się ku stosowaniu farb wodnych. Jednak po jakimś czasie pokryta nimi dachówka betonowa zaczyna tracić właściwości ochronne – można powiedzieć, że powraca do tego “surowego” stanu, o którym czytałeś na początku tego rozdziału. Sprzyja to erozji powierzchniowej pod wpływem między innymi kwaśnych deszczów, porostów i mchów. 

Kiedy już to nastąpi, istnieją trzy rozwiązania – możesz swój dach wymienić (co jest kosztowne), przeprowadzić czyszczenie dachówki betonowej i malowanie profesjonalnymi farbami rozpuszczalnikowymi lub tylko zaimpregnować przystosowanym do tego preparatem. Trzecia opcja jest jednak według nas najmniej korzystna. Nałożenie bezbarwnego impregnatu  nie spowoduje poprawy wyglądu, bardzo często wyblakłej już powierzchni dachu. Dodatkowo jest to porównywalna cenowo usługa, która ma mniej zalet niż zastosowanie farb rozpuszczalnikowych.  

Czym różni się czyszczenie dachówki betonowej od innych rodzajów dachówek?

Przy czyszczeniu dachówki betonowej należy uwzględnić przede wszystkim porowatość jego struktury, wrażliwość na wilgoć oraz odpowiednie dobranie środków chemicznych. 

 • Materiał dachówki: beton jest materiałem wrażliwym na działanie wody i wilgoci, co sprawia, że dachówki te są mniej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. W znacznym  stopniu są podatne na działanie korozji biologiczno-chemicznej (osadzanie się alg, glonów, mchów). Te organizmy mogą rozwijać się na wilgotnej powierzchni dachu, zwłaszcza w ciepłych i wilgotnych warunkach klimatycznych.
 • Powierzchnia dachówki: powierzchnia dachówek betonowych ma porowatą strukturę, co oznacza, że występują na niej mikrorowki. Bardzo często wypełniają się one brudem, zwłaszcza jeśli dach jest pochyły, co utrudnia spływanie wody i zanieczyszczeń. 
 • Środki do mycia: w przypadku dachówki betonowej istotne jest stosowanie odpowiednich środków chemicznych do usuwania zabrudzeń. Dachówki te są mniej wrażliwe na działanie środków chemicznych niż inne rodzaje pokryć dachowych. 
 • Metody czyszczenia: ze względu na właściwości i trwałość dachówki betonowej, dopuszcza się nie tylko mycie myjką ciśnieniową, ale także szorowanie szczotką. Może to być pomocne szczególnie w przypadku cięższych zabrudzeń. 

Jak czyścić dachówkę betonową?

Dachówkę betonową (cementową) można myć, przy czym ważne jest zachowanie ostrożności i stosowanie bezpiecznych technik oraz dostosowanych do niej środków chemicznych. Tak, aby nie narazić na uszkodzenia zarówno dachu, jak i siebie.

Czym myć dachówkę betonową / cementową?

Środki ogólnego użytku

Pierwszą grupą środków są te do samodzielnego czyszczenia dachówki betonowej, takie jak na przykład preparat Tenzi TopEfekt MOSS. Jego użycie pozwala wyeliminować mikroorganizmy takie jak grzyby, mchy, glony, porosty oraz zielone naloty, które mogą pojawiać się na różnorodnych powierzchniach. Preparat nie tylko dokładnie oczyszcza ten obszar, ale również zapewnia długotrwałą ochronę, tworząc warunki niekorzystne dla ponownego rozwoju mikroorganizmów. Poniżej przedstawiamy wskazówki dotyczące jego aplikacji, zastrzegając, że zawsze przed użyciem każdego preparatu do czyszczenia dachu należy przeczytać jego instrukcję i stosować się do zaleceń producenta:

 • aplikacja preparatu powinna odbywać się w chłodniejszych porach dnia, takich jak poranek lub późny wieczór, aby uniknąć szybkiego odparowania środka z powodu wysokiej temperatury powierzchni;
 • rozcieńczyć środek czyszczący dachówkę betonową w proporcji co najmniej 800 ml na 10 litrów wody, aby uzyskać optymalne stężenie roztworu;
 • używać wody o temperaturze około 20 stopni Celsjusza do przygotowania roztworu, pozostawiając go na powierzchni minimum przez 15 minut, choć zaleca się dłuższe działanie, nawet przez całą noc, dla lepszego efektu;
 • po upływie czasu działania, należy dokładnie spłukać powierzchnię czystą wodą, preferując mycie dachówki betonowej pod ciśnieniem, aby usunąć wszelkie pozostałości preparatu;
 • w przypadku konieczności dodatkowego czyszczenia, powtórz proces, pozostawiając środek czyszczący na 24 godziny, a następnie dokładnie zmyj wodą pod ciśnieniem.

Środki specjalistyczne

Na rynku dostępne są również specjalistyczne środki do mycia dachówki betonowej / cementowej, takie jak SikaGard 715W. Produkt ten wyróżnia się wyjątkową skutecznością czyszczenia, niezależnie od tego, czy ma do czynienia z gładkim czy porowatymi materiałami. Jego formuła zapewnia głębokie przenikanie, co pozwala na efektywne usuwanie zabrudzeń. Co więcej, skład produktu jest wolny od organicznych rozpuszczalników i fosforanów, co czyni go bardziej przyjaznym dla środowiska. Dodatkowo, po użyciu nie pozostawia zacieków i plam, zapewniając czysty i estetyczny wygląd powierzchni. Przed użyciem należy przeczytać instrukcje producenta i postępować zgodnie z nią.

Jak myć dachówkę betonową? 

 • Mycie ciśnieniowe z niskim ciśnieniem: mycie dachówki betonowej lub cementowej przy użyciu myjki ciśnieniowej z niskim ciśnieniem może być skutecznym rozwiązaniem. Zachowaj odpowiednią odległość od powierzchni i unikaj nadmiernego nacisku, by nie uszkodzić powierzchni dachówki betonowej.
 • Ręczne szorowanie: w przypadku trudno dostępnych miejsc lub obszarów, gdzie zabrudzenia są większe, można użyć miękkiej szczotki i detergentu do ręcznego szorowania powierzchni dachówki. Jest to skuteczna technika czyszczenia dachówki betonowej przy minimalnym ryzyku uszkodzeń.
 • Profesjonalne usługi: Jeśli nie jesteś pewien, jakie środki i techniki zastosować lub obawiasz się o potencjalne uszkodzenia, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm specjalizujących się w czyszczeniu dachów. Takie firmy posiadają doświadczenie i wiedzę, aby skutecznie i bezpiecznie oczyścić dachówkę betonową.

Pamiętaj, że niezależnie od wybranej metody i środków, zawsze należy działać ostrożnie i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, aby uniknąć uszkodzeń dachu i zapewnić skuteczne czyszczenie. Przed przystąpieniem do pracy zawsze przeczytaj instrukcje producenta środków oraz zachowaj ostrożność podczas pracy na dachu.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Bezpieczeństwo przy myciu dachówki betonowej

 • zaplanuj pracę na pogodny dzień. Deszcz, wiatr czy śnieg mogą spowodować poślizgnięcie i upadek z dachu;
 • usuń z dachu wszelkie wystające przedmioty, które mogą być przyczyną potknięcia. Zabezpiecz okna dachowe, oraz roślinność wokół domu przed działaniem środków chemicznych;
 • zadbaj o odpowiedni ubiór. Kask, okulary i rękawice to konieczność. Przy takiej pracy warto zastosować także uprząż i linę asekuracyjną. Jeśli jednak jej nie posiadasz zachowaj szczególną ostrożność podczas poruszania się po dachu, uważaj na ruszające się dachówki i nie trzymaj się elementów, które mogą się oderwać, takich jak np. rynny;
 • wybierając środki chemiczne do mycia dachu z dachówki betonowej, zwróć uwagę na ich wpływ na zdrowie ludzi i środowisko. Stosuj produkty przyjazne dla środowiska i zdrowia, unikając toksycznych substancji;
 • zabezpiecz roślinność i otoczenie pod dachem przed działaniem środków chemicznych spływających z dachu.

Skorzystaj z pomocy specjalistów z Grupy Biotop

Jeżeli nie jesteś pewien czy praca na dachu to zadanie, z którym poradzisz sobie samodzielnie, skontaktuj się z nami. Grupa Biotop to renomowana firma specjalizująca się w profesjonalnych usługach czyszczenia i malowania różnych rodzajów pokryć dachowych, także dachówki betonowej. 

Posiadamy bogate doświadczenie zdobyte zarówno na budynkach przemysłowych jak i domach prywatnych. Oto kilka kluczowych aspektów oferty Grupy Biotop w zakresie czyszczenia dachówki betonowej:

 • Profesjonalne usługi: Grupa Biotop dysponuje wysoko wykwalifikowanymi specjalistami, którzy są ekspertami w czyszczeniu dachówek min. betonowych. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoja dachówka zostanie dokładnie i skutecznie oczyszczona.
 • Zaawansowany sprzęt i technologie: firma inwestuje w najnowszy sprzęt i technologie, co pozwala na efektywne i bezpieczne czyszczenie dachówki. Zaawansowane metody pozwalają uniknąć uszkodzeń i zapewnić optymalne rezultaty.
 • Długoletnie doświadczenie: Grupa Biotop może pochwalić się 17-letnim doświadczeniem w branży. W ciągu tego czasu firma zyskała zaufanie wielu klientów i realizuje ponad 2000 projektów rocznie, na terenie całej Europy.
 • Indywidualne podejście: każdy projekt jest traktowany indywidualnie, uwzględniamy specyfikę dachu, rodzaj zabrudzeń i przede wszystkim wymagania klienta.
 • Bezpieczeństwo: Grupa Biotop zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoich pracowników i klientów. Pracując na wysokościach, firma stosuje najwyższe standardy bezpieczeństwa, dbając o zachowanie rygorystycznych przepisów i procedur.
 • Obszar działalności: Grupa Biotop posiada brygady, które są w stanie obsłużyć zlecenia dosłownie wszędzie, czy to w Warszawie, Gdańsku, Zakopanem, czy nawet Berlinie. Jesteśmy elastyczni i gotowi do podjęcia wyzwań.
 • Referencje i opinie: cieszymy się pozytywnymi opiniami klientów, co możesz sprawdzić w Googlach 😉

Skupiamy się na jak najlepszym wykonywaniu naszej pracy, ale oprócz tego służymy także radą, jeśli nie wiesz co będzie najlepsze dla Twojego dachu. Skontaktuj się z nami i daj sobie pomóc!

Zachęcamy do skontaktowania się z nami

Kontakt

Poznaj naszą ofertę

Czyszczenie i mycie dachów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *