Wiosenne porządki – nie zapomnij o dachu - Blog Grupy Biotop
Wiosenne porządki – nie zapomnij o dachu
< wszystkie artykuły

Wiosenne porządki – nie zapomnij o dachu

Kategoria: Porady

Opublikowano: 1 lutego, 2021

2 minut
5/5 - (1 głosów)

Właścicielom jednorodzinnych domów z ogrodem wiosna może kojarzyć się intensywnym porządkowaniem bałaganu, jakiego potrafi narobić zimowa aura. Oprócz czyszczenia elewacji, podjazdu, mebli ogrodowych czy pielęgnowania roślin w ogrodzie, warto przyjrzeć się też, w jakim stanie jest dach Twojego domu. W najnowszym wpisie na blogu podpowiadamy, w jaki sposób zadbać o dach na wiosnę.

Cykliczne przeglądy dachu – wiosna to pora idealna

Od początku naszego bloga piszemy o tym, że tylko regularna kontrola dachu oraz profilaktyczna pielęgnacja pokrycia umożliwiają osiągnięcie takiej żywotności dachówek czy blach, o jakiej mówią ich producenci. Wiosenne porządki są jednym z najważniejszych okresów, kiedy wypadałoby sprawdzić stan techniczny pokrycia, a to dlatego, że zimowa aura może niekiedy poważnie uszkodzić dachówki lub blachę.

Czego po zimie spodziewać się na dachu?

Najpoważniejsze uszkodzenia, jakie mogą wystąpić na dachu po zimowym okresie, to pęknięte dachówki. Raczej nie powinieneś się ich spodziewać, jeżeli przed zimą wykonałeś malowanie dachów na swojej posesji, jeżeli jednak od ostatniej impregnacji dachu minęła już kilka-kilkanaście lat, wówczas zimą mogło dojść od tego, że wilgoć wsiąkła w strukturę dachówki, a w wyniku mrozu część z nich popękała.

Skoro już jesteśmy przy wilgoci to szczególną uwagę należy zwrócić także na dachy z blachy i blachodachówki. Jeżeli warstwa farby liczy sobie już dobrych kilka lat, to na dachu mogło dojść do jej popękania i pokruszenia się. Odsłonięte fragmenty blachy mogły łatwo stać się ogniskiem rdzy.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Mycie i czyszczenie dachów

Nie tylko uszkodzenia – zwróć uwagę na zabrudzenia

Po zimie na dachu może osiąść wyjątkowo dużo zabrudzeń, szczególnie emisyjnych. Jeżeli w domu znajduje się węglowy piec, wówczas łatwo o to, by na dachu osadzała się sadza. Dodatkowym źródłem zabrudzeń okażą się również cząsteczki sadzy i dymu z sąsiednich domów, a także emisyjne zanieczyszczenia trafiające na dach wraz z opadami deszczu i śniegu.

Stanowią one spore niebezpieczeństwo w szczególności dla dachów blaszanych. Zanieczyszczenia emisyjne wskutek reakcji z promieniami UV mogą doprowadzić właśnie do pękania farby i odsłaniania blachy, narażając ją na postępowanie korozji.

Jak zadbać o dach wiosną?

W pierwszej kolejności sprawdź, czy na dachu nie ma uszkodzonych dachówek. Jeżeli się takowe się znajdą, należy je bezzwłocznie wymienić, aby uniknąć przenikania wilgoci do głębszych struktur poszycia, co spowodowałoby konieczność poważnego remontu.

Mycie dachów to również dobry pomysł w kontekście usunięcia zanieczyszczeń emisyjnych, których działanie na jakość dachu już omówiliśmy.

Wiosna to także dobry czas na to, by poddać dach kompleksowej pielęgnacji. Mowa oczywiście o sytuacji, kiedy dachówki lub blacha nie były czyszczone, malowane i impregnowane od kilku-kilkunastu lat.

Oprócz tego warto też sprawdzić stan rynien, które również w efekcie działania mrozu mogą ulegać uszkodzeniom.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Sprawdź także artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *