Dach to nie tylko korona naszego domu, ale także jego ważna tarcza ochronna przed wpływami atmosferycznymi. Niestety dziurawy dach może przysporzyć nam wiele kłopotów i kosztów związanych z naprawami. W niniejszym artykule, oprócz omówienia najczęściej występujących problemów związanych z dachem, przedstawimy także metody, które pomogą w ich lokalizowaniu, zapobieganiu i naprawie. Naprawa dachu — co […]
Impregnowanie dachówki czy malowanie – co wybrać?

Kategoria: Konserwacja dachu
Opublikowano: 13 maja, 2021
Systematyczne dbanie o trwałość dachówek to najprostszy i najtańszy sposób na zachowanie dobrego stanu dachu i odłożenie na maksymalnie długi czas konieczności ich wymiany. Podpowiadamy, czy zawsze konieczne jest malowanie dachówki, czy można zdecydować się jedynie na ich impregnację.
Kiedy zdecydować się na malowanie dachu?
Dach jest narażony na nieustanne działanie czynników zewnętrznych. Nie ma takich warunków atmosferycznych, w które nie miałyby wpływu na dachówki, dlatego po pewnym czasie konieczne będzie podjęcie kroków, które mają na celu poprawienie ich stanu technicznego i przedłużenie żywotności o co najmniej kilkanaście lat. Jedną z takich czynności jest malowanie dachu.
Oceń stan powłoki farby
Jeżeli dachówki zostały pokryte wytrzymałą powłoką farby jakościowej i odpornej na różne czynniki zewnętrzne, wówczas powłoka ta powinna spełniać swoje zadanie przez co najmniej kilkanaście lat. Jej funkcja to ochrona przed wilgocią, działaniem wysokich i niskich temperatur, porastaniem przez mchy i algi, a także zatrzymywanie zgubnych promieni UV. Dzisiejsza technologia wytwarzania farb do zastosowanie zewnętrznego oraz technika pokrywania dachów warstwą farby pozwalają uzyskać co najmniej kilkunasto-, a nierzadko nawet ponad dwudziestoletni okres ochronny.
W tym celu warto ocenić stan powłoki farby na dachu. Na dachówkach, na których powłoka ma więcej niż 10 lat, farba wypłowiała, zaczęła się kruszyć, straciła swój koloryt, konieczne może okazać się malowanie. Jeśli jednak stan powłoki wciąż jest dobry, wówczas wystarczą mycie dachów i ich impregnacja.
Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty
Impregnacja dachówKiedy wystarcza impregnacja dachówki?
Jak już wspomnieliśmy wyżej, jeżeli stan powłoki farby nadal jest dobry i nie zagraża w żaden sposób jakości i trwałości dachówek, wówczas najkorzystniejszym rozwiązaniem okaże impregnacja dachu bez jego malowania.
Tego rodzaju proces renowacji dachu przebiega bardzo podobnie do malowania. Najpierw konieczne jest dokładne oczyszczenie powierzchni dachu z zanieczyszczeń, którymi mogą być m.in. tłuste i lepkie osady, sadza czy wreszcie mchy i porosty. W tym celu używa się odtłuszczających i biobójczych środków czyszczących.
Kolejnym etapem jest dobór impregnatu odpowiedniego do danego rodzaju dachówki, np. ceramicznej lub betonowej. Preparat penetruje jej strukturę, nadając jej odporność na wchłanianie wilgoci ( co chroni również przed pękaniem w wyniku zamarzania wody), promienie UV czy porastanie. Ponadto impregnacja dachu odświeża i uwydatnia kolor, a także nadaje mu pomysł.
Sprawdź także artykuły: