Impregnowanie dachówki czy malowanie – co wybrać? - Blog Grupy Biotop
Impregnowanie dachówki czy malowanie – co wybrać?
< wszystkie artykuły

Impregnowanie dachówki czy malowanie – co wybrać?

Kategoria: Konserwacja dachu

Opublikowano: 13 maja, 2021

2 minut
Oceń ten post

Systematyczne dbanie o trwałość dachówek to najprostszy i najtańszy sposób na zachowanie dobrego stanu dachu i odłożenie na maksymalnie długi czas konieczności ich wymiany. Podpowiadamy, czy zawsze konieczne jest malowanie dachówki, czy można zdecydować się jedynie na ich impregnację.

Kiedy zdecydować się na malowanie dachu?

Dach jest narażony na nieustanne działanie czynników zewnętrznych. Nie ma takich warunków atmosferycznych, w które nie miałyby wpływu na dachówki, dlatego po pewnym czasie konieczne będzie podjęcie kroków, które mają na celu poprawienie ich stanu technicznego i przedłużenie żywotności o co najmniej kilkanaście lat. Jedną z takich czynności jest malowanie dachu.

Oceń stan powłoki farby

Jeżeli dachówki zostały pokryte wytrzymałą powłoką farby jakościowej i odpornej na różne czynniki zewnętrzne, wówczas powłoka ta powinna spełniać swoje zadanie przez co najmniej kilkanaście lat. Jej funkcja to ochrona przed wilgocią, działaniem wysokich i niskich temperatur, porastaniem przez mchy i algi, a także zatrzymywanie zgubnych promieni UV. Dzisiejsza technologia wytwarzania farb do zastosowanie zewnętrznego oraz technika pokrywania dachów warstwą farby pozwalają uzyskać co najmniej kilkunasto-, a nierzadko nawet ponad dwudziestoletni okres ochronny.

W tym celu warto ocenić stan powłoki farby na dachu. Na dachówkach, na których powłoka ma więcej niż 10 lat, farba wypłowiała, zaczęła się kruszyć, straciła swój koloryt, konieczne może okazać się malowanie. Jeśli jednak stan powłoki wciąż jest dobry, wówczas wystarczą mycie dachów i ich impregnacja.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Impregnacja dachów

Kiedy wystarcza impregnacja dachówki?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, jeżeli stan powłoki farby nadal jest dobry i nie zagraża w żaden sposób jakości i trwałości dachówek, wówczas najkorzystniejszym rozwiązaniem okaże impregnacja dachu bez jego malowania.

Tego rodzaju proces renowacji dachu przebiega bardzo podobnie do malowania. Najpierw konieczne jest dokładne oczyszczenie powierzchni dachu z zanieczyszczeń, którymi mogą być m.in. tłuste i lepkie osady, sadza czy wreszcie mchy i porosty. W tym celu używa się odtłuszczających i biobójczych środków czyszczących.

Kolejnym etapem jest dobór impregnatu odpowiedniego do danego rodzaju dachówki, np. ceramicznej lub betonowej. Preparat penetruje jej strukturę, nadając jej odporność na wchłanianie wilgoci ( co chroni również przed pękaniem w wyniku zamarzania wody), promienie UV czy porastanie. Ponadto impregnacja dachu odświeża i uwydatnia kolor, a także nadaje mu pomysł.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Sprawdź także artykuły:

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *