Jak pielęgnować poszczególne rodzaje dachówek? - Blog Grupy Biotop
Jak pielęgnować poszczególne rodzaje dachówek?
< wszystkie artykuły

Jak pielęgnować poszczególne rodzaje dachówek?

Kategoria: Konserwacja dachu

Opublikowano: 2 września, 2023

2 minut
Oceń ten post

Chcesz jak najdłużej cieszyć się atrakcyjnym wizualnie, a co najważniejsze – trwałym pokryciem dachu? Dowiedz się, jak pielęgnować poszczególne rodzaje dachówek, by przez długi czas cieszyły oko oraz gwarantowały wysoką ochronę.

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na dachówki i dlaczego trzeba je pielęgnować?

Dachy pokryte różnymi rodzajami dachówek są bezpośrednio narażone na działanie wielu destrukcyjnych czynników, które sukcesywnie przyczyniają się do obniżania jego walorów estetycznych oraz jakościowych. Do czynników wpływających negatywnie na kondycję pokrycia należą przede wszystkim:

  • wilgoć,
  • czynniki biologiczne (soki z drzew, mchy, glony, grzyby),
  • promienie UV,
  • zanieczyszczenia emisyjne,
  • działanie skrajnych temperatur.

Każdy z rodzajów dachówek będzie inaczej reagował na poszczególne zagrożenia, dachówki ceramiczne mogą się kruszyć, a blachodachówki odkształcać lub pokrywać korozją. Regularna pielęgnacja dachu może przedłużyć żywotność pokrycia nawet o kilkadziesiąt lat. 

Czyszczenie dachówek metodą pielęgnacji

Do podstawowych czynności pielęgnacyjnych należy mycie dachówek. Celem tego zabiegu jest nie tylko przywrócenie walorów estetycznych, ale również usunięcie z dachu czynników, które obniżają jakość i wytrzymałość pokrycia. I mowa tutaj właśnie o mchach, grzybach lub innego rodzaju porostach, zanieczyszczeniach emisyjnych, korozji czy wreszcie drobinach piasku i żwiru. Każde z tych zanieczyszczeń jest szczególnie niebezpieczne dla poszczególnego rodzaju dachówek.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Jak pielęgnować dachówki cementowe?

Dachówki cementowe mają chropowatą fakturę, przez co zanieczyszczenia łatwiej osadzają się na jej powierzchni, a nawet przedostają się do głębszych warstw jej struktury. Sposobem na zniwelowanie tego efektu jest impregnacja dachówek specjalistycznymi preparatami, dzięki którym zanieczyszczenia spływają z wodą deszczową do rynien. Różne rodzaje dachówek cementowych są również sprzyjającym podłożem do porastania mchem, dlatego w zacienionych miejscach lub w bliskim sąsiedztwie drzew dość szybko może pojawić się na niej zielony nalot.

Czyszczenie

Dachówkę cementową najlepiej czyścić przy użyciu specjalistycznych środków zmiękczających zabrudzenia, natomiast wszelkiego rodzaju porosty usuwa się przy użyciu preparatów biobójczych. W każdym przypadku rozmiękczone zabrudzenia usuwamy myjką wysokociśnieniową.
Dachówkę cementową najlepiej czyścić przy użyciu specjalistycznych środków zmiękczających zabrudzenia, natomiast wszelkiego rodzaju porosty usuwa się przy użyciu preparatów biobójczych. W każdym przypadku rozmiękczone zabrudzenia usuwamy myjką wysokociśnieniową.

Czyszczenie dachówki betonowej

Pielęgnacja dachówek ceramicznych

Dachówki ceramiczne to rodzaj dachówek, który charakteryzuje się nieco większą wrażliwością niż cementowe. Mają bardziej porowatą powierzchnię, przez co są narażone na uszkodzenia spowodowane drobinami piasku i żwiru, a także zamarzającą wodą. Oczywiście dotyczy dachówek, które nie zostały pokryte żadną powłoką ochronną. Impregnacja tutaj również jest kluczowym aspektem.

Czyszczenie

Wszelkiego rodzaju zabrudzenia, a także zarodniki mchu i innych porostów nieco łatwiej wnikają w głębsze warstwy dachówek. Dlatego podczas czyszczenia trzeba używać głęboko penetrujących środków, a następnie usunąć rozmiękczone zabrudzenia wodą pod wysokim ciśnieniem.

Jak pielęgnować blachodachówkę?

Blachodachówka z kolei narażona jest na korozję, jednak równie groźne są dla niej zanieczyszczenia emisyjne. Osadzając się na powierzchni, a następnie reagując z wilgocią w obecności promieni UV, powodują wewnętrzne napięcie i pękanie powłoki.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachów z blachy

Czyszczenie

Czyszczenie blachodachówki musi odbywać regularnie. Zabrudzenia usuwaj miękką szczotką z łagodnym środkiem czyszczącym, który nie wchodzi w reakcje z powłoką blachy. Spłukiwanie również najlepiej wykonać myjką ciśnieniową.

Pielęgnacja poszczególnych rodzajów dachówek – podsumowanie

Niezależnie od rodzaju dachówek, jakimi pokryte są dachy, należy regularnie dbać o ich pielęgnację. Jest to najskuteczniejszy sposób zachowania wysokiej jakości dachu i jego odporności na czynniki zewnętrzne przez długie lata. Zaniedbania w tym temacie mogą skutkować uszkodzeniami, które niestety mogą spowodować trudną do zaplanowania konieczność wymiany pokrycia, co wiąże się z znacznie wyższymi kosztami niż planowane co kilka lub kilkanaście lat czyszczenia i malowania dachówek.

Dobór odpowiednich środków czyszczących do poszczególnych rodzajów dachówek, a także właściwych dla nich farb warto zostawić specjalistom. W Grupie Biotop wykorzystujemy specjalistyczne środki czyszczące oraz farby, dzięki czemu zapewniamy skuteczność i bezpieczeństwo podczas pielęgnacji i odświeżania wszystkich rodzajów dachówek.


Sprawdź także artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *