Kompendium uszkodzeń dachu — lokalizowanie, zapobieganie, naprawa - Blog Grupy Biotop
Kompendium uszkodzeń dachu — lokalizowanie, zapobieganie, naprawa
< wszystkie artykuły

Kompendium uszkodzeń dachu — lokalizowanie, zapobieganie, naprawa

Kategoria: Konserwacja dachu

Opublikowano: 28 kwietnia, 2023

3 minut
Oceń ten post

Dach to nie tylko korona naszego domu, ale także jego ważna tarcza ochronna przed wpływami atmosferycznymi. Niestety dziurawy dach może przysporzyć nam wiele kłopotów i kosztów związanych z naprawami. W niniejszym artykule, oprócz omówienia najczęściej występujących problemów związanych z dachem, przedstawimy także metody, które pomogą w ich lokalizowaniu, zapobieganiu i naprawie.

Naprawa dachu — co psuje się najczęściej?

Wbrew pozorom, dachy nie są jednolitymi strukturami. Składają się z różnorodnych elementów, których uszkodzenie może prowadzić do problemów, takich jak nieszczelny dach czy zniszczenie konstrukcji nośnej. Jakie problemy z dachem pojawiają się najczęściej i jak naprawić przeciekający dach z blachy? Omówimy je w kolejnych punktach.

Uszkodzenia pokrycia dachowego

Problemem bezpośrednio związanym z dachem są uszkodzenia dachu, takie jak:

 • pęknięcia,
 • odkształcenia
 • i ubytki.

Przyczyną takich uszkodzeń dachu mogą być zarówno czynniki atmosferyczne, jak i nieumiejętne odśnieżanie czy czyszczenie dachu. Dlatego do takich zabiegów warto korzystać z usług profesjonalnych firm. Ale co zrobić, gdy jednak nieszczelny dach wymaga naprawy? Jak uszczelnić przeciekający dach ze starej dachówki? W przypadku uszkodzeń pokrycia dachowego należy przede wszystkim zlokalizować problem i wymienić uszkodzone elementy, takie jak dachówka czy blacha.

Zatykanie się rynien i odpływów

Innym częstym problemem są przeciekający dach z papy, z blachy, blachodachówki i dachówki w miejscach połączeń dachowych, np. przy kominie czy oknach dachowych. Może on prowadzić do dalszych uszkodzeń dachu, a także do powstawania wilgoci wewnątrz budynku. Dlatego warto regularnie sprawdzać stan rynien i odpływów, usuwać z nich zanieczyszczenia, a także monitorować, czy są dobrze przymocowane do dachu.

Inne przyczyny degradacji pokrycia dachowego

Skutki powyższych problemów często bardzo szybko są widoczne, co prowadzi do szybszego zdiagnozowania problemu. Istnieją jednak uszkodzenia dachu, które powstają stopniowo, a którym może zapobiec odpowiednia profilaktyka. Warto zwrócić uwagę na takie problemy jak:

 • cieknący dach w miejscach połączeń dachowych (np. przy kominie, oknach dachowych),
 • wnikanie wody pod pokrycie dachowe, prowadzące do gnicia konstrukcji nośnej,
 • uszkodzony dach przez roślinność (korzenie drzew, mech, porosty).

Niektóre z nich można zdiagnozować, gdy w domu pojawia się pleśń lub nadmierna wilgoć. Często objawy te są widoczne szybciej niż np. zacieki. Uszkodzeniom spowodowanym przez mchy, porosty i glony można łatwo zapobiegać, przez regularne mycie dachu.

Pęknięta dachówka

Jakie warunki lub inne czynniki niszczą pokrycie?

Uszkodzenia dachu mogą powstawać z przyczyn atmosferycznych, biologicznych i mechanicznych uszkodzeń. Oto kilka najczęstszych przyczyn:

 • Przeciekający dach zimą może być spowodowany deszczem, śniegiem lub gradem. Wynika to z faktu, że długotrwałe narażenie na wilgoć prowadzi do uszkodzeń materiałów dachowych, przecieków i rozwoju grzybów oraz pleśni.
 • Uszkodzony dach po wichurze może mieć zerwaną dachówkę lub zniszczone obróbki blacharskie.
 • Nieumiejętne odśnieżanie i czyszczenie — uszkodzenia mechaniczne powodowane przez nieprawidłowe usuwanie śniegu lub innych zanieczyszczeń z dachu.
 • Korzenie drzew, mech i porosty mogą prowadzić do powstawania niewielkich szczelin i pęknięć, przez które wnika woda.
 • Długotrwałe narażenie na promieniowanie UV powoduje degradację materiałów dachowych.

Jak dbać o dach i zapobiegać uszkodzeniom?

Odpowiednia troska o stan dachu pozwoli uniknąć wielu problemów oraz wydłużyć żywotność pokrycia dachowego. Przede wszystkim warto przeprowadzać regularne przeglądy, co najmniej raz do roku, najlepiej przed sezonem zimowym. Niezbędne jest również odpowiednie czyszczenie i naprawa rynien dachowych i odpływów oraz usuwanie roślinności z powierzchni dachu.

Sposobem na zapobieganie uszkodzeniom dachu jest też Impregnacja materiałów dachowych. Może ona również przyczynić się do zabezpieczenia dachu przed niszczeniem przez wilgoć. Stosowanie impregnatów hydrofobowych pozwoli na zmniejszenie wnikania wody w strukturę pokrycia dachowego. Pomocna w ochronie dachu jest też odpowiednia wentylacja strychu, która zapobiegnie kondensacji pary wodnej i gromadzeniu się wilgoci wewnątrz konstrukcji dachowej.

Jak naprawić dach?

Naprawa dachu różni się w zależności od zastosowanego do pokrycia materiału. Niemniej można wyróżnić kilka podstawowych zabiegów, które mogą rozwiązać problem. Należą do nich: 

 • Naprawa uszkodzonego pokrycia dachowego — wymiana uszkodzonych dachówek, blach, łat i kontrłat.
 • Uszczelnianie miejsc połączeń — stosowanie specjalnych uszczelniaczy lub taśm do zabezpieczenia miejsc połączeń (np. przy kominach, oknach dachowych).
 • Naprawa uszkodzeń rynien i odpływów przez wymianę uszkodzonych elementów.
 • Naprawa membrany dachowej — często przy zastosowaniu taśmy naprawczej.
 • Naprawa konstrukcji nośnej — w przypadku poważniejszych uszkodzeń, takich jak zgnilizna drewna czy korozja, konieczna może być wymiana części lub całej konstrukcji nośnej.

Drobne naprawy dachu można wykonać samemu, ale gruntowna naprawa dachu to zadanie, które zwykle wymaga wiedzy specjalistycznej i doświadczenia. W przypadku większych uszkodzeń warto zasięgnąć opinii i pomocy wykwalifikowanych fachowców.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Zapobiegaj uszkodzeniom dachu!

Uszkodzenia dachu mogą prowadzić do poważnych problemów z wilgocią, przeciekającym dachem czy zniszczeniem konstrukcji budynku. Dlatego warto regularnie dbać o stan dachu, wykonywać przeglądy i stosować odpowiednie metody zapobiegania uszkodzeniom. Pomocna w tym może okazać się oferta firmy Biotop, która specjalizuje się w myciu, malowaniu i impregnowaniu dachów. Ewentualna naprawa pokrycia dachowego może być bardzo kosztowna.

Pamiętaj, że właściwe utrzymanie dachu to inwestycja, która przekłada się na długotrwałe korzyści dla Twojego domu i komfortu życia. Nie zapominaj o korzystaniu z usług doświadczonych fachowców, którzy pomogą Ci zadbać o dach w sposób profesjonalny i skuteczny. Dbając o dach, zapewniasz sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo i spokój na lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *