Malowanie giganta – największy projekt w historii firmy Biotop na powierzchni 21 000 m²! [WIDEO] - Blog Grupy Biotop
Malowanie giganta – największy projekt w historii firmy Biotop na powierzchni 21 000 m²! [WIDEO]
< wszystkie artykuły

Malowanie giganta – największy projekt w historii firmy Biotop na powierzchni 21 000 m²! [WIDEO]

Kategoria: Porady

Opublikowano: 2 listopada, 2023

7 minut
Oceń ten post

Wstęp

Chcielibyśmy zaprezentować jedno z największych wyzwań, jakie stanęły przed naszą firmą – malowanie dachu wiaty nad kruszywem w PGE Turów, której elektrownia ciepła jest czwartą co do wielkości w Polsce. Firma Biotop, znana z wysokiej jakości usług malarskich i 16-letniej historii na rynku, podjęła się realizacji swojego największego projektu do tej pory. Malowanie dachu o powierzchni 21 000 m^2 stanowi wyjątkowe przedsięwzięcie, które potwierdza autentyczność i zaufanie klientów do firmy.

Szczegóły projektu

 • Lokalizacja: Elektrownia PGE Turów/Bogatynia
 • Powierzchnia dachu: 21 000 m^2
 • Rodzaj farby: SikaCor High Solid
 • Czas realizacji: 28 dni roboczych
 • Zespół: Dedykowany zespół składający się z 12 doświadczonych malarzy, koordynowany przez kierownika budowy z ramienia wykonawcy Grzegorza Wincenciaka.

Kontekst historyczny i znaczenie elektrowni PGE Turów

Dach, który mieliśmy przyjemność odnawiać, był integralną częścią elektrowni w PGE Turów. Elektrownia ta posiada bogatą historię, która rozciąga się przez wiele dziesięcioleci. Budowa elektrowni Turów rozpoczęła się w latach 50. XX wieku. Jej celem było zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na energię w Polsce.

Przez lata elektrownia była rozbudowywana i modernizowana. Wprowadzono nowe technologie, by zwiększyć jej wydajność oraz zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Od lat 90. XX wieku, w odpowiedzi na rosnące obawy dotyczące środowiska, elektrownia podjęła szereg działań mających na celu ograniczenie emisji CO2 oraz innych szkodliwych substancji. Wprowadzono także technologie mające na celu zmniejszenie zużycia wody i wpływu elektrowni na lokalne ekosystemy.

Elektrownia Turów była często krytykowana za jej wpływ na środowisko, zwłaszcza w kontekście emisji CO2 oraz zagrożeń związanych z odkrywkowym wydobyciem węgla brunatnego. Współczesne kontrowersje dotyczą również wpływu kopalni i elektrowni na poziom wód gruntowych w regionie oraz relacje z sąsiednimi krajami, takimi jak Czechy. W kontekście globalnych działań na rzecz ochrony klimatu i redukcji emisji CO2 istnieją plany odchodzenia od węgla jako źródła energii.

Polskie władze i przedsiębiorstwa energetyczne rozważają różne opcje, w tym rozwój energetyki odnawialnej oraz modernizację istniejących elektrowni, by były one bardziej ekologiczne. Ogólnie rzecz biorąc, elektrownia Turów odgrywa ważną rolę w polskim      systemie energetycznym, ale podobnie jak inne elektrownie węglowe, stoi przed wyzwaniami związanymi z ochroną środowiska i globalnymi trendami w energetyce

Przygotowanie do malowania dachu

Przygotowania do Realizacji

Doświadczenie i reputacja

Firma Biotop posiada 16 lat doświadczenia w branży malarskiej i renowacyjnej. Przez ten czas zrealizowała wiele skomplikowanych projektów, co świadczy o jej profesjonalizmie i solidności. Zaawansowane projekty, takie jak renowacja dachu o powierzchni 21 000 m^2, potwierdzają zdolności firmy do podejmowania się dużych przedsięwzięć.

Zespół specjalistów

Biotop zatrudnia wykwalifikowany zespół specjalistów, którzy są nie tylko doświadczeni w swojej dziedzinie, ale także regularnie uczestniczą w szkoleniach, aby być na bieżąco z najnowszymi technologiami i metodami pracy.

Jakość i dbałość o szczegóły

Jednym z kluczowych atutów firmy Biotop jest jej zaangażowanie w zapewnienie najwyższej jakości wykonania prac. Firma jest znana z dbałości o szczegóły i precyzji, co jest niezbędne przy tak ważnych projektach jak renowacja dachu elektrowni.

Zaawansowane technologie

Biotop korzysta z najnowszych technologii i materiałów dostępnych na rynku, co gwarantuje długotrwałość i trwałość wykonanych prac. Dzięki temu dach elektrowni Turów co widzimy na prezentowanym filmie – jest  nie tylko estetycznie wykonany, ale przede wszystkim  odporny na warunki atmosferyczne i inne czynniki zewnętrzne.

Pozytywne opinie i rekomendacje 

Długoletnie doświadczenie firmy Biotop przekłada się na liczne pozytywne opinie od zadowolonych klientów. Wiele firm i instytucji poleca Biotop jako godnego zaufania partnera w zakresie prac renowacyjnych.

Elastyczność i dostosowanie do potrzeb klienta:

Biotop jest znana z elastyczności w działaniu i umiejętności dostosowywania się do specyficznych potrzeb klienta. Dzięki temu każdy projekt jest realizowany z uwzględnieniem indywidualnych wymagań i oczekiwań.

Organizacja zespołu i logistyka

Organizacja zespołu i logistyka

Logistyka wyposażenia podczas renowacji jest jednym z kluczowych aspektów, który wpływa na płynność i efektywność prac. W przypadku naszego zadania w elektrowni Turów, zaangażowanie odpowiedniego sprzętu oraz jego praktyczne rozmieszczenie było absolutnie kluczowe.

Ograniczenia techniczne sprzętu

Kiedy zorientowaliśmy się, że myjki ciśnieniowe oraz agregaty malarskie mają ograniczenie przewodów do zaledwie 50 metrów, od razu wiedzieliśmy, że standardowe podejście do logistyki nie będzie możliwe. 50 metrów to dla tak wielkiej powierzchni jak dach elektrowni Turów to stosunkowo niewielki zasięg, który stawia przed nami wyzwanie.

Bezpośredni transport na dach

Zamiast ciągnąć przewody z poziomu gruntu, zdecydowaliśmy się na przetransportowanie całych maszyn bezpośrednio na dach. Dzięki temu eliminowaliśmy ryzyko utraty ciśnienia czy też problemów z dostępem do poszczególnych fragmentów dachu.

Współpraca z elektrownią

Elektrownia Turów okazała się niezwykle współpracująca. Dostarczenie dźwigu, który pozwolił na bezpieczne i efektywne przeniesienie ciężkiego sprzętu na dach, było kluczem do sukcesu. Ta synergia między nami a administracją elektrowni przyspieszyła cały proces i pozwoliła na minimalizację potencjalnych przestojów.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Transport tak ciężkiego i delikatnego sprzętu, jak myjki ciśnieniowe czy agregaty malarskie, na taką wysokość niesie ze sobą pewne ryzyko. Dlatego dbaliśmy o to, aby wszystkie procedury bezpieczeństwa były ściśle przestrzegane, a sprzęt był odpowiednio zabezpieczony podczas transportu.

Optymalizacja pracy

Dzięki temu rozwiązaniu mogliśmy skupić się na wydajnej pracy, nie martwiąc się o zasięg czy konieczność przenoszenia sprzętu w trakcie prac. Oszczędzało to czas i pozwalało na ciągłe działanie, co w tak dużym projekcie jest kluczowe.

Elektrownia PGE Turów

Etap I Przygotowanie powierzchni do malowania

Rozpoczęcie procesu czyszczenia dachu rozpoczęło się od zastosowania aktywnego solwentu. Następnie przystąpiliśmy do etapu mycia ciśnieniowego, wykorzystując maszyny nastawione na 550 Bar. Dzięki specjalistycznym dyszom rotacyjnym oraz najnowocześniejszym urządzeniom wysokociśnieniowym, możliwe było skuteczne i dokładne usunięcie nawet najgrubszych zanieczyszczeń.

Dzięki zastosowaniu najlepszych dostępnych na rynku urządzeń wysokociśnieniowych, prace przebiegały bardzo sprawnie, a tempo realizacji zadań przekraczało nasze oczekiwania. Wysokiej klasy maszyny, oprócz skuteczności, gwarantowały także bezpieczeństwo pracy na tak dużej powierzchni jak dach elektrowni.

Współpraca zespołu oraz wykorzystanie najwyższej jakości sprzętu pozwoliły na szybkie i efektywne przygotowanie powierzchni dachu do kolejnych etapów renowacji, w tym malowania.

Przygotowanie farby do malowania

Etap II Przygotowanie farby

Po zakończonym etapie czyszczenia dachu nadeszła pora na przygotowanie i aplikację farby. Tylko dla tego projektu potrzebowaliśmy aż 10 ton produktu, co stanowiło istotne wyzwanie logistyczne. Wybraliśmy farbę wysokiej jakości od niemieckiej marki SIKA – SIKACor 6630 High Solid.

Logistyka dostawy materiałów

Przewiezienie takiej ilości farby na teren elektrowni wymagało dokładnej koordynacji, planowania oraz współpracy z dostawcą w zakresie dostaw. Kluczem do sukcesu było jednak wsparcie ze strony elektrowni. Inwestor, rozumiejąc skomplikowaną naturę projektu oraz potrzebę odpowiedniego magazynowania produktu, udostępnił nam swoje magazyny. Był to nieoceniony gest, który pozwolił na bezpieczne i prawidłowe przechowywanie farby w odpowiednich warunkach oraz zapewnił łatwy dostęp do niej w trakcie prac.

Dzięki tej współpracy oraz przemyślanej logistyce, możliwe było sprawnie i w optymalnym tempie przeprowadzenie procesu malowania, z zachowaniem wszystkich standardów jakości i bezpieczeństwa.

Wybór farby SIKACor 6630 High Solid

W trakcie realizacji projektu na dachu elektrowni, ważnym aspektem było zastosowanie materiałów najwyższej jakości. Wybór padł na farbę SIKACor 6630 High Solid – innowacyjny produkt, który cieszy się uznaniem na rynku dzięki doskonałej przyczepności, wytrzymałości i odporności na działanie czynników zewnętrznych.

Zarówno my, jako firma Biotop, jak i inwestor w postaci elektrowni, byliśmy przekonani co do wyboru marki Sika. Decyzja była rezultatem zaufania do jej renomy oraz pozytywnych doświadczeń z przeszłości. Zastosowanie SIKACor 6630 High Solid to pewność, że odnowiona powierzchnia dachu będzie służyć bezusterkowo przez wiele lat, minimalizując potrzebę częstych konserwacji.

Jest to dowód na to, że odpowiedni wybór materiałów to klucz do sukcesu w każdym przedsięwzięciu budowlanym, a współpraca z renomowanymi dostawcami gwarantuje satysfakcję i trwałość wykonanych prac.

Malowanie dachu na obiekcie elektrowni

Etap III Malowanie dachu

Stworzenie pola referencyjnego

Przed przystąpieniem do głównego etapu malowania dachu elektrowni, podjęliśmy krok o kluczowym znaczeniu – stworzenie pola referencyjnego. Był to nie tylko świadectwo naszej staranności, ale również element chroniący zarówno nas, firmę Biotop, jak i inwestora przed ewentualnymi nieprawidłowościami w przyszłości.

Pole referencyjne, wykonane pod nadzorem inspektora z firmy SIKA, stanowiło fizyczny dowód na to, że używana przez nas technika oraz produkt spełniają wszystkie standardy jakościowe i wymagania producenta. W praktyce oznaczało to, że firma SIKA, jako producent farby, również przyjmowała na siebie odpowiedzialność za jakość wykonania. Jeśli w przyszłości pojawiłyby się jakieś problemy z polem referencyjnym, producent wraz z nami podjąłby się odpowiednich kroków naprawczych.

Taka procedura jest niezmiernie ważna dla obu stron – inwestora i wykonawcy. Dla inwestora jest to gwarancja, że prace są realizowane zgodnie z najlepszymi praktykami i rekomendacjami producenta. Dla firmy wykonującej prace, takie podejście stanowi pewność, że w razie ewentualnych problemów nie zostanie pozostawiona sama sobie, lecz będzie miała wsparcie ze strony producenta farb.

W konsekwencji, pole referencyjne staje się ważnym elementem zabezpieczenia oraz dowodem kompetencji i odpowiedzialności wobec każdego zlecenia. Współpraca z renomowanym producentem jak SIKA dodatkowo podkreśla nasze zaangażowanie w dostarczanie najwyższej jakości usług.

Nadzór inspektorski i kontrola jakości

Od początku prac nad renowacją dachu elektrowni zdawaliśmy sobie sprawę z konieczności przestrzegania rygorystycznych standardów i kontrol. Z ramienia elektrowni PGE Turów, czterech inspektorów dokładnie monitorowało i oceniało nasze działania na każdym etapie przedsięwzięcia.

Pierwszym etapem było dokładne mycie dachu. Po tym kroku nadeszła pora na pierwszą kontrolę inspektorską. Inspektorzy dokładnie ocenili stan powierzchni dachu, zwracając uwagę na jakość czyszczenia i ewentualne pozostałości zanieczyszczeń. Po pozytywnej ocenie przystąpiliśmy do nakładania podkładu antykorozyjnego. Po zakończeniu tego etapu przyszedł czas na kolejne badanie. Każdy fragment pokrytej powierzchni został dokładnie przeanalizowany, z głównym naciskiem na jakość aplikacji oraz grubość nałożonej warstwy.

Wykorzystując specjalistyczne narzędzia, inspektorzy dokonali pomiarów grubości farby, aby upewnić się, że odpowiada ona ustalonym normom. Z zadowoleniem przyjęliśmy informację, że wszystko jest zgodne z wymaganiami, co pozwoliło nam bez przeszkód przystąpić do aplikacji drugiej, nawierzchniowej warstwy farby.

Każdy etap pracy był dla nas ważny, ale ścisła współpraca z wykwalifikowanymi i zaangażowanymi inspektorami z PGE Turów zapewniała, że każdy krok jest dokładnie kontrolowany i zgodny z oczekiwaniami inwestora.

Finalne prace malarskie

Po zakończonych pracach przygotowawczych oraz nakładaniu podkładu antykorozyjnego, przystąpiliśmy do pokrycia całego dachu nawierzchniową warstwą farby. Używając specjalistycznego sprzętu, starannie aplikowaliśmy produkt na każdym fragmencie dachu.

Kierowaliśmy się rekomendacjami producenta farby oraz naszym wieloletnim doświadczeniem, aby zapewnić równomierne pokrycie i optymalną grubość warstwy. Po zakończeniu aplikacji nawierzchniowej, nadszedł czas na kolejny etap kontroli inspektorskiej. Czterej inspektorzy z PGE Turów dokładnie ocenili naszą pracę. Badali zarówno równomierność pokrycia, jak i jakość wykonania. Z wielkim zadowoleniem odnotowaliśmy, że prace zostały odebrane bez żadnych uwag. To potwierdzenie wysokiego standardu naszych działań i zaangażowania każdego członka naszej ekipy.

Taka pozytywna ocena ze strony inspektorów PGE Turów stanowi dla nas dowód na to, że nasza ciężka praca, dokładność i dbałość o każdy detal zostały docenione na najwyższym poziomie.

Pomalowany dach na obiekcie elektrowni Turów

Podsumowanie projektu

Realizując projekt renowacji dachu elektrowni o powierzchni 21 000 m², byliśmy świadkami wielu etapów prac, kontrol i wyzwań. Z wielkim zaangażowaniem przeprowadziliśmy każdą fazę, dbając o najwyższą jakość usług. Jednak momentem kluczowym dla każdej inwestycji budowlanej jest jej odbiór i wpis do książki budowy.

Ostateczny wynik i akceptacja przez PGE Turów

Po zakończeniu wszystkich prac, pod nadzorem czterech inspektorów z PGE Turów, przystąpiliśmy do formalnego odbioru naszych działań. Proces ten obejmował dokładne sprawdzenie wszystkich parametrów, które miały wpływ na trwałość i jakość wykonania. Inspektorzy nie tylko skupiali się na ocenie wizualnej, ale również korzystali z narzędzi mierzących oraz dokumentacji technicznej.

Z radością przyjęliśmy informację, że wszystkie prace zostały odebrane bez zastrzeżeń i zostały wpisane do książki budowy. Ten moment stanowił symboliczne zakończenie wielotygodniowego procesu, w którym każdy z naszych pracowników wnosił swój wkład.

Z zadowoleniem spakowaliśmy nasze narzędzia i materiały, by wrócić do siedziby firmy. Zdając sobie sprawę z ogromu wykonanej pracy i pozytywnego jej przyjęcia, z ufnością patrzymy w przyszłość, oczekując kolejnych wyzwań i satysfakcji z dobrze wykonanej pracy.

Refleksje i znaczenie projektu dla firmy Biotop

Za nami jeden z największych i najbardziej wymagających projektów w historii naszej firmy. Prace renowacyjne na tak ogromnej powierzchni, jaką posiada dach elektrowni PGE Turów, stanowiły dla nas zarówno wyzwanie, jak i okazję do potwierdzenia naszej wiedzy, doświadczenia i profesjonalizmu.

Podejmując się tej inwestycji, wiedzieliśmy, że stawiamy czoła nie tylko technicznym trudnościom, ale także oczekiwaniom naszego kontrahenta oraz rygorystycznym standardom branżowym. Dzięki determinacji, precyzji i zaangażowaniu naszej ekipy, nie tylko sprostaliśmy tym wymaganiom, ale także przekroczyliśmy je, czego dowodem jest pozytywny odbiór naszych prac przez inspektorów PGE Turów.

Ten projekt utwierdził nas w przekonaniu, że żadne wyzwanie nie jest dla nas za duże. Jesteśmy gotowi podejmować się jeszcze bardziej ambitnych przedsięwzięć, poszerzać nasze horyzonty i nieustannie się rozwijać. Wierzymy, że ciężka praca, pasja i zaangażowanie są kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie.

Dzięki doświadczeniu zdobytemu w elektrowni PGE Turów, jesteśmy pewni, że nie ma przeszkód, której byśmy się bali. Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania, niezależnie od ich skali. Nasza determinacja, połączona z umiejętnościami i wiedzą, czyni nas nie tylko konkurencyjnymi na rynku, ale także pewnymi siebie w obliczu kolejnych projektów.

W Biotopie wierzymy, że sukces buduje się na solidnych fundamentach ciężkiej pracy, zaangażowania i dążenia do doskonałości. Dzięki temu, niezależnie od trudności, jesteśmy gotowi sprostać każdemu wyzwaniu, które stanie przed nami w przyszłości.

Zalecenia konserwacyjne

Kluczem do długotrwałości każdej konstrukcji jest odpowiednia piecza i regularne kontrole. W związku z realizacją projektu renowacji dachu w elektrowni PGE Turów, pragniemy podkreślić znaczenie okresowych przeglądów tej powierzchni.

Znaczenie regularnych kontroli i konserwacji

Mimo że podczas prac wykorzystywaliśmy materiały najwyższej jakości, nie można zapominać o wpływie czynników zewnętrznych na trwałość powłoki. Silne wiatry, intensywne opady deszczu czy śniegu oraz długotrwała ekspozycja na promienie UV mogą prowadzić do stopniowego zużycia materiału i wymagają regularnej obserwacji.

Zalecamy przeprowadzanie kontroli powierzchni co kilka lat. Dzięki temu możliwe jest szybkie wykrycie ewentualnych problemów na wczesnym etapie, co pozwoli na skuteczną interwencję i zapobiegnie poważniejszym uszkodzeniom. Regularna kontrola i konserwacja są kluczem do zachowania dachu w doskonałym stanie przez wiele lat.

Dbając o odpowiednią konserwację i biorąc pod uwagę nasze zalecenia, inwestorzy mogą być pewni, że ich dach będzie służył niezawodnie przez długie lata.

Podsumowanie

Podsumowując, odpowiednia troska o wykonane prace oraz regularne przeglądy to fundament długowieczności każdej inwestycji budowlanej. Elektrownia PGE Turów, dzięki naszemu zaangażowaniu i profesjonalizmowi, może liczyć na solidne i trwałe wykonanie, które posłuży przez lata. Zachęcamy do dbałości o detale i zapewnienia swoim obiektom najlepszej opieki. W końcu to właśnie dbałość o szczegóły decyduje o sukcesie w dłuższej perspektywie.

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty bezpłatnej wyceny satelitarnej lub bezpośredniej na miejscu! Nasz zespół specjalistów jest gotowy, aby sprostać każdemu wyzwaniu i dostarczyć usługi najwyższej jakości.

Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej wyceny naszych usług! Zadzwoń już teraz na 510-333-101, lub skorzystaj z formularza poniżej i otrzymaj błyskawiczną, niezobowiązującą wycenę satelitarną lub umówimy się na wizję lokalną – wszystko to całkowicie za darmo! Jesteśmy do Twojej dyspozycji także przez dowolny komunikator. Nie czekaj, poznaj atrakcyjność naszej oferty już dziś!

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

3 komentarzy

 1. Dach Styl pisze:

  Niesamowite. Również maluję dachy ale czapki z głów za taką niesamowitą realizację.

 2. Alpinista112 pisze:

  Piękna realizacja. Gratuluje bezproblemowości w podejmowanej pracy. Mam nadzieje, że kiedyś moja firma będzie mogła zrealizować takiego typu zamówienie ponieważ również jestem z branży.

  Pozdrawiam z Poznania!

 3. Andrzej Gawlik pisze:

  Jestem pod ogromnym wrażeniem po obejrzeniu Waszego filmu z tej realizacji na YouTube. Rzadko spotyka się takie zaangażowanie i pasję, jaką wykazujecie w swojej pracy. Można wyczuć, że dla Biotop każdy projekt to coś więcej niż tylko kolejne zlecenie – ta pasja i dążenie do perfekcji. Gratuluję wam tak wspaniałego podejścia i trzymam kciuki za dalsze sukcesy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *