Czym najlepiej pokryć prosty dach dwuspadowy? - Blog Grupy Biotop
Czym najlepiej pokryć prosty dach dwuspadowy?
< wszystkie artykuły

Czym najlepiej pokryć prosty dach dwuspadowy?

Kategoria: Porady

Opublikowano: 2 czerwca, 2022

2 minut
5/5 - (1 głosów)

Prosty dach dwuspadowy jest popularnym rozwiązaniem ze względu na swoją łatwą konstrukcję oraz stosunkowo niskie koszty budowy. Jeśli projekt Twojego domu lub nieruchomości o innym przeznaczeniu zakłada właśnie ten typ dachu, warto wiedzieć jakim materiałem najkorzystniej jest go pokryć.

Dach dwuspadowy – charakterystyka

Dach dwuspadowy, nazywany też dachem dwupołaciowym, to rodzaj dachu, który najczęściej jest wykorzystywany właśnie w klimacie umiarkowanym, a więc w strefie klimatyczne, w której leży m.in. Polska. Dach ten składa się z dwóch połaci, które są nachylone w przeciwnych kierunkach. W miejscu zetknięcia się ich krawędzi tworzy się kalenica.

Kąt nachylenia dachów dwuspadowych

Ważnym aspektem dachu dwuspadowego jest kąt nachylenia połaci. Może on się różnić w zależności od kilku czynników. Najistotniejszym z punktu widzenia bezpieczeństwa jest panujący klimat, np. częste i obfite opady śniegu wymagają bardziej stromych dachów. Inne czynniki, które wpływają na kąt nachylenia połaci dachów dwuspadowych to m.in. założenia estetyczne lub chęć zagospodarowania poddasza.

W Polsce najczęściej spotyka się dachy dwuspadowe o kącie nachylenia połaci pomiędzy 30 a 45 stopni. Jest to zakres odpowiedni dla panującego u nas klimatu, a ponadto pozwala swobodnie zagospodarować poddasze. Natomiast na obszarach, na których odnotowuje się silne wiary i intensywne opady, zaleca się budowę bardziej stromego dachu, który okaże się mniej podatny na przecieki i wnikanie wilgoci do głębszych warstw poszycia.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachu

Kąt nachylenia a materiał pokrycia dachu dwuspadowego

Na dachach dwuspadowych najczęściej spotyka się blachodachówki oraz dachówki ceramiczne i cementowe. Użycie konkretnego rodzaju dachówek zależy jednak od kąta nachylenia. Te ostatnie charakteryzują się jednak dość dużym ciężarem własnym, dlatego nie są odpowiednie na dachy, których kąt nachylenia jest mniejszy niż 20 stopni lub większy niż 45 stopni. Ponadto dachówki cementowe lub ceramiczne również ze względu na swój ciężar wymagają bardziej wytrzymałej więźby, co podnosi koszty budowy dachu.

Stąd też korzystniejszym, a już na pewno bardziej uniwersalnym rozwiązaniem na pokrycie dachu dwuspadowego jest blachodachówka.

Zadbaj o swój dach dwuspadowy

Prosta konstrukcja dachu dwuspadowego to stosunkowo niski koszt budowy, tym bardziej zestawieniu z blachodachówką, która również jest jednym z najbardziej ekonomicznych sposobów na pokrycie dachu, gwarantującym jednocześnie skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli odpowiednio zadbasz o swój dach, może posłużyć Ci on nawet przez kilkadziesiąt lat. Wystarczy zamówić malowanie dachu z blachy lub dachówki, aby zapewnić pokryciu wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne, m.in. warunki atmosferyczne czy zanieczyszczenia różnego pochodzenia.

Sprawdź także artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *