Jak obliczyć powierzchnię dachu przed zapytaniem o wycenę malowania? - Blog Grupy Biotop

Jak obliczyć powierzchnię dachu przed zapytaniem o wycenę malowania?

Pomalowana blachodachówka - Rybnik

Kategoria: Porady

Opublikowano: 24 września, 2021

Naturalną rzeczą jest, że właściciele domów lub zarządcy budynków, którzy noszą się z zamiarem konserwacji dachu, czyli czyszczenia i malowania, proszą o wstępną wyceną usługi, ponieważ muszą mieć możliwość podjęcia decyzji w oparciu o swój budżet lub wydzielić z niego wymaganą kwotę. Jednak abyśmy mogli dokonać wstępnej wyceny, musimy wiedzieć, jaką powierzchnię dachu przyjdzie nam pomalować. Niestety nie zawsze obliczenia te są łatwe, a proste obliczenie „bok razy bok” nie zawsze będzie odzwierciedlało rzeczywistą powierzchnię dachu. Podpowiadamy, jak obliczyć powierzchnię dachu w zależności od tego, jaki materiał go pokrywa.

Blacha płaska – jak obliczyć powierzchnię dachu?

W przypadku blachy płaskiej nikt nie powinien mieć problemów z obliczeniem powierzchni przed prośbą o wycenę, ile będzie kosztować malowanie dachu z blachy. Jest to bardzo proste działanie, które każdy wykonywał w szkole podstawowej na lekcjach matematyki przy poznawaniu podstaw geometrii.

Powierzchnię dachu z blachy płaskiej uzyskuje się poprzez wykorzystanie wzoru na powierzchnię konkretnej figury geometrycznej.

  • Dach prostokątny – należy pomnożyć przez siebie długość i szerokość dachu, czyli „bok razy bok”.
  • Dach w kształcie trójkąta – wzór na pole trójkąta, czyli podstawa razy wysokość podzielone przez 2.
  • Dach w kształcie trapezu – należy zsumować długość obu podstaw i pomnożyć ją przez wysokość, na następnie wynik ten podzielić przez 2.

Jeśli mamy do czynienia z dachem wielospadowym, należy obliczyć powierzchnię każdego spadu i zsumować wyniki.

Blacha trapezowa – weź pod uwagę wysokość blachy

Powierzchnia całkowita blachy trapezowej jest większa niż powierzchni blachy płaskiej, ponieważ przy jej obliczaniu należy uwzględnić również wysokość blachy . Aby móc prawidłowo obliczyć powierzchnię blachy trapezowej, konieczna jest informacja na temat tego, ile będzie wynosić 1 metr kwadratowy blachy trapezowej, rozwiniętej do blachy płaskiej. Przy blasze o wysokości 25 milimetrów 1 metr kwadratowy blachy trapezowej po rozwinięciu daje około 1,2 metra kwadratowego blachy płaskiej.

Oznacza to, że powierzchnię figury, którą tworzy dach w tym konkretnym przypadku należy pomnożyć przez 1,2.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachów z blachy

Blacha falista i dachówki – dolicz 20% do powierzchni

Tutaj wracamy do prostych obliczeń. Podstawą jest oczywiście obliczenie pola figury geometrycznej, którą tworzy dach, według wskazówek i wzorów, które przybliżyliśmy w akapicie o obliczaniu powierzchni dachu z blachy płaskiej.

Kolejnym krokiem jest z kolei doliczenie do uzyskanego wyniku 20% jego wartości. Nie będzie to oczywiście wynik bardzo precyzyjny, ale bardzo zbliżony do rzeczywistej powierzchni i pozwalający nam dokonać wyceny usługi.

Podsumowanie

Wykonanie tych prostych obliczeń pozwoli nam bardzo szybko obliczyć, ile będzie kosztować malowanie dachówki lub dachu z blachy. Jeśli przedstawisz nam te informacje już przy pierwszym kontakcie z Grupą Biotop, od razu będziemy w stanie dokonać wstępnej wyceny.


Sprawdź także artykuły: