Jak obliczyć powierzchnię dachu przed zapytaniem o wycenę malowania? - Blog Grupy Biotop
Jak obliczyć powierzchnię dachu przed zapytaniem o wycenę malowania?
< wszystkie artykuły

Jak obliczyć powierzchnię dachu przed zapytaniem o wycenę malowania?

Kategoria: Porady

Opublikowano: 14 lipca, 2023

4 minut
5/5 - (1 głosów)

Naturalną rzeczą jest, że właściciele domów lub zarządcy budynków, którzy noszą się z zamiarem konserwacji dachu, czyli czyszczenia i malowania, proszą o wstępną wyceną usługi, ponieważ muszą mieć możliwość podjęcia decyzji w oparciu o swój budżet lub wydzielić z niego wymaganą kwotę. Jednak abyśmy mogli dokonać wstępnej wyceny, musimy wiedzieć, jaką powierzchnię dachu przyjdzie nam pomalować. Niestety nie zawsze obliczenia te są łatwe, a proste obliczenie „bok razy bok” nie zawsze będzie odzwierciedlało rzeczywistą powierzchnię dachu. Podpowiadamy, jak obliczyć powierzchnię dachu w zależności od tego, jaki materiał go pokrywa.

Blacha płaska – jak obliczyć powierzchnię dachu?

W przypadku blachy płaskiej nikt nie powinien mieć problemów z obliczeniem powierzchni przed prośbą o wycenę, ile będzie kosztować malowanie dachu z blachy. Jest to bardzo proste działanie, które każdy wykonywał w szkole podstawowej na lekcjach matematyki przy poznawaniu podstaw geometrii.

Powierzchnię dachu z blachy płaskiej uzyskuje się poprzez wykorzystanie wzoru na powierzchnię konkretnej figury geometrycznej.

 • Dach prostokątny – należy pomnożyć przez siebie długość i szerokość dachu, czyli „bok razy bok”.
 • Dach w kształcie trójkąta – wzór na pole trójkąta, czyli podstawa razy wysokość podzielone przez 2.
 • Dach w kształcie trapezu – należy zsumować długość obu podstaw i pomnożyć ją przez wysokość, na następnie wynik ten podzielić przez 2.

W przypadku dachu jednospadowego obliczenia są zatem stosunkowo proste i ograniczają się do wykorzystania podstawowych wzorów matematycznych. Jeśli natomiast mamy do czynienia z dachem wielospadowym, należy obliczyć powierzchnię każdego spadu i zsumować wyniki. Przy nieregularnych kształtach oznacza to, że należy wykorzystać kilka wzorów. Na szczęście nie zawsze trzeba biegać po dachu, aby dokonać pomiarów. Często możliwe jest obliczanie powierzchni dachu z rzutu.

Obliczanie powierzchni dachu z rzutu

Rzut dachu z góry pozwala na obliczenie powierzchni bez wykonywania dodatkowych pomiarów. Rycinę obrazującą kształt i wymiary dachu zawierają na przykład projekty budowlane. W stworzeniu takiego rzutu pomagają też programy komputerowe.

Jak obliczyć powierzchnię dachu dwuspadowego?

Dach dwuspadowy składa się z dwóch płaszczyzn (spadków) o tym samym kształcie i wielkości. Aby obliczyć jego powierzchnię, można skupić się na jednym spadku, obliczyć jego powierzchnię i pomnożyć przez dwa.

Załóżmy, że każdy spadek dachu jest trapezem. Wówczas do wyliczenia powierzchni jednego spadku, wykorzystujemy wzór P_spadek = (a + b) / 2 * h, w którym:

 • a to długość podstawy większej (długość dachu wzdłuż kalenicy),
 • b to długość podstawy mniejszej (długość dachu wzdłuż okapu),
 • h to wysokość spadku (od okapu do kalenicy).

Aby jednak obliczyć całkowitą powierzchnię dachu dwuspadowego, musimy pomnożyć wynik razy dwa, według wzoru:

P_dach = 2 * P_spadek

Jeżeli obie podstawy są równe (dach jest prostokątem), wówczas a = b i wzór upraszcza się do:

P_dach = a * h * 2

To ciekawy sposób na obliczenie powierzchni dachu, ponieważ uwzględnia on fakt, że dachy dwuspadowe mogą nie zawsze być symetryczne i mogą mieć różne długości okapów.

Jak obliczyć powierzchnię dachu czterospadowego?

Dach czterospadowy, zwany też dachem kopertowym, ma cztery płaszczyzny (spadki). Zazwyczaj składa się z dwóch większych równoległych spadków i dwóch mniejszych spadków po bokach. Z tego powodu obliczanie powierzchni dachu kopertowego przebiega w trzech etapach.

Najpierw oblicza się większy spadek według wzoru P_spadek_wiekszy = (a + b) / 2 * h, w którym:

 • a to długość podstawy większej (długość dachu wzdłuż kalenicy),
 • b to długość podstawy mniejszej (długość dachu wzdłuż okapu),
 • h to wysokość spadku (od okapu do kalenicy).

Następnie oblicza się mniejszy spadek według wzoru: P_spadek_mniejszy = c * h_mniejszy, w którym:

 • c to długość podstawy mniejszego spadku (wzdłuż krótszego boku budynku),
 • h_mniejszy to wysokość tego spadku (od boku budynku do kalenicy).

Całkowitą powierzchnię dachu czterospadowego oblicza się mnożąc każdy ze spadków razy dwa, i sumując osiągnięte wyniki. Ilustruje to poniższy wzór:

P_dach = 2 * P_spadek_wiekszy + 2 * P_spadek_mniejszy

Jeśli dach ma regularny kształt, a wszystkie cztery spadki są takie same, wówczas można po prostu obliczyć powierzchnię jednego spadku i pomnożyć przez cztery.

Dachy czterospadowe są popularne w wielu rejonach ze względu na ich estetykę i zdolność do odprowadzania wody deszczowej oraz śniegu z wszystkich stron budynku.

Jak obliczyć powierzchnię dachu wielospadowego?

Dach wielospadowy składa się z wielu płaszczyzn (spadków). Każdy z tych spadków może mieć różne kształty i wymiary. Aby obliczyć całkowitą powierzchnię takiego dachu, należy obliczyć powierzchnię każdego z tych spadków oddzielnie, a następnie je zsumować. Pomocne w tym będą następujące wzory matematyczne:

 • Dla trapezu: P_spadek_i = (a_i + b_i) / 2 * h_i
 • Dla prostokąta: P_spadek_i = a_i * b_i
 • Dla trójkąta: P_spadek_i = 0.5 * a_i * h_i

Całkowita powierzchnia dachu wielospadowego to suma powierzchni wszystkich spadków i jest obliczana podobnie jak w poprzednich przykładach:

 • P_dach = P_spadek_1 + P_spadek_2 + … + P_spadek_n

*„n” to liczba spadków dachu.

W praktyce warto narysować plan dachu, oznaczyć wszystkie spadki, obliczyć ich powierzchnie oddzielnie, a następnie zsumować je, aby uzyskać całkowitą powierzchnię dachu. Dachy wielospadowe są złożone, ale oferują wiele opcji projektowych.

Dach wielospadowy

Obliczanie powierzchni dachu do malowania

Planując malowanie dachu, kluczowym elementem jest dokładne obliczenie powierzchni do malowania. Dzięki temu możemy oszacować ilość potrzebnej farby oraz koszty związane z projektem. Aby zrobić to dobrze, najpierw zidentyfikuj wszystkie płaszczyzny dachu do pomalowania. Odejmij obszary, które nie będą malowane, takie jak kominy, okna dachowe czy inne elementy. Do obliczenia powierzchni poszczególnych fragmentów dachu używaj podstawowych wzorów geometrycznych, takich jak dla trapezu czy prostokąta.

Następnie uwzględnij ilość i rodzaj farby niezbędnej do pokrycia danej powierzchni. Producent farby zazwyczaj podaje, ile metrów kwadratowych można pomalować jednym pojemnikiem. Pamiętaj też, że dachy o porowatej czy chropowatej strukturze mogą wymagać więcej farby niż te o gładkiej powierzchni. Zawsze warto zakupić trochę więcej farby niż wynika to z obliczeń, by zabezpieczyć się na wypadek drobnego błędu i ewentualnych poprawek w przyszłości.

Blacha trapezowa – weź pod uwagę wysokość blachy

Powierzchnia całkowita blachy trapezowej jest większa niż powierzchni blachy płaskiej, ponieważ przy jej obliczaniu należy uwzględnić również wysokość blachy . Aby móc prawidłowo obliczyć powierzchnię blachy trapezowej, konieczna jest informacja na temat tego, ile będzie wynosić 1 metr kwadratowy blachy trapezowej, rozwiniętej do blachy płaskiej. Przy blasze o wysokości 25 milimetrów 1 metr kwadratowy blachy trapezowej po rozwinięciu daje około 1,2 metra kwadratowego blachy płaskiej.

Oznacza to, że powierzchnię figury, którą tworzy dach w tym konkretnym przypadku należy pomnożyć przez 1,2.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachów z blachy

Blacha falista i dachówki – dolicz 20% do powierzchni

Tutaj wracamy do prostych obliczeń. Podstawą jest oczywiście obliczenie pola figury geometrycznej, którą tworzy dach, według wskazówek i wzorów, które przybliżyliśmy w akapicie o obliczaniu powierzchni dachu z blachy płaskiej.

Kolejnym krokiem jest z kolei doliczenie do uzyskanego wyniku 20% jego wartości. Nie będzie to oczywiście wynik bardzo precyzyjny, ale bardzo zbliżony do rzeczywistej powierzchni i pozwalający nam dokonać wyceny usługi.

Podsumowanie

Wykonanie tych prostych obliczeń pozwoli nam bardzo szybko obliczyć, ile będzie kosztować malowanie dachówki lub dachu z blachy. Jeśli przedstawisz nam te informacje już przy pierwszym kontakcie z Grupą Biotop, od razu będziemy w stanie dokonać wstępnej wyceny.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Sprawdź także artykuły:

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *