Jak uszczelnić dach? - Blog Grupy Biotop
Jak uszczelnić dach?
< wszystkie artykuły

Jak uszczelnić dach?

Kategoria: Dachy z blachy

Opublikowano: 11 marca, 2022

3 minut
5/5 - (1 głosów)

Przecieka Ci dach i zastanawiasz się, jak go uszczelnić? Na pewno chcesz to zrobić jak najszybciej. Dzisiaj skupimy się na tym, jak zwalczyć nieszczelność i czym wypełnić szczeliny, aby nie przedostawała się przez nie woda ani chłód, a także jak zabezpieczyć dach, aby nie ulegał rozszczelnieniu i nie korodował. Zapraszamy do przeczytania porad naszych ekspertów!

Uszczelnianie dachu z blachy i blachodachówki

Blacha, w formie blachodachówki czy blachy trapezowej i falistej, jest materiałem dachowym cenionym ze względu na trwałość i estetykę. Niemniej, pomimo jej wytrzymałości, jest narażona na korozję, deformacje i przecieki, szczególnie w miejscach łączenia poszczególnych elementów.

Właściwe uszczelnianie, które polega na zastosowaniu specjalistycznych mas uszczelniających lub taśm bitumicznych na spoinach, łączeniach oraz wokół otworów montażowych, jest niezbędne, aby chronić dom przed tą szkodliwą wilgocią i zapewnić blasze długowieczność. Sposobem na uszczelnienie dachu z blachy trapezowej i blachodachówki jest też malowanie dachu, które musi poprzedzić jego czyszczenie.

Przygotowanie dachu – czyszczenie blachy

Pierwszym krokiem w procesie renowacji uszkodzonego blaszanego pokrycia jest oczywiście czyszczenie blachy. Przed zaaplikowaniem na nią jakichkolwiek substancji czy farb, konieczne jest usunięcie resztek poprzedniej powłoki wraz z ogniskami korozji. To właśnie one są najczęstszymi powodami, dla których powstają dziury w dachu blaszanym i wymaga on uszczelnienia. Trzeba pozbyć się ich szorstkimi szczotkami, wcześniej zmiękczając zabrudzenia specjalnym środkiem w spray’u.

Właśnie uszczelnienie jest zabiegiem, który może przynieść dobre efekty, pod warunkiem, że zostanie przeprowadzone przez fachowców, a także zostanie poprzedzone starannym oczyszczeniem i wykonane z wykorzystaniem wysokiej jakości farb oraz klejów.

Malowanie dachu z blachy

Na tym etapie trzeba zadecydować, jaka metoda malowania dachu z blachy będzie najlepsza. Zazwyczaj okazuje się nią technika hydrodynamiczna – z agregatu pod wysokim ciśnieniem aplikowana jest farba, która po wcześniejszym podgrzaniu zapewnia solidne wykończenie. Warstwa powinna być maksymalnie szczelna i równomierna – grubsza tam, gdzie pojawiły się szpary w blasze i wymagają one wypełnienia.

Dobra farba powinna pracować razem z blachą, która jest materiałem termoplastycznym. Zmienia swoje ułożenie pod wpływem różnych warunków pogodowych. Dlatego też powinna być odpowiednio chroniona przed zanieczyszczeniami emisyjnymi oraz promieniami UV.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachów blaszanych

Uszczelnianie dachu z papy i dachówki

Dachy pokryte papą wykorzystuje się ze względu na ich wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Mimo to czasami konieczne jest uszczelnianie dachu z papy. Wykorzystuje się do tego uszczelniacz do dachów lub specjalne kleje bitumiczne, które pozwalają na podklejenie papy.

Kolejnym popularnym materiałem dachowym jest dachówka ceramiczna i bitumiczna. Choć zazwyczaj jest to materiał wytrzymały, pod wpływem czasu może łuszczyć się i pękać. Uszczelnianie dachu z dachówki pozwala utrzymać dach w doskonałym stanie przez długie lata. Można tego dokonać na kilka sposobów, m.in. z pomocą papy bitumicznej o grubości maksymalnie 3 mm lub specjalistycznymi uszczelnieniami dachowymi.

Specjalistyczne uszczelnienia dachowe

Technologia stale się rozwija, a wraz z nią metody uszczelniania dachów. Obecnie z powodzeniem stosuje się na przykład natryskowe uszczelnianie dachu, które pozwala na trwałe zabezpieczenie pokrycia dachowego w miejscu uszkodzenia. Tego typu uszczelnianie stosuje się szczególnie w przypadku dachów płaskich czy uszczelniania dachu z eternitu.

Ponadto specyficzne części dachu, takie jak miejsce styku z kominem, ścianami domu, czy gąsiorami dachowymi, wymagają specjalnego podejścia. Dlatego też zastosowanie specjalistycznych uszczelnień dachowych w tych obszarach jest niezbędne.

Czym uszczelnić przeciekający dach?

Jeśli zauważysz przeciek na swoim dachu, w pierwszej kolejności powinieneś zidentyfikować źródło problemu. Sprawdź, czy przeciek powstaje na skutek uszkodzenia uszczelki, czy może wynika z pęknięcia lub uszkodzenia dachówki.

Po znalezieniu przyczyny rozpocznij naprawę dachu. W zależności od skali problemu możesz to zrobić samodzielnie lub zdecydować się na zlecanie tego zadania fachowcowi. Jeśli stwierdzisz, że problem z przeciekiem związany jest z uszczelką, możesz użyć odpowiedniego materiału uszczelniającego. Natomiast, jeśli przeciek wynika z innych uszkodzeń, jak pęknięcia czy uszkodzone dachówki, powinieneś wymienić fragment poszycia dachowego.

Uszczelnianie dachu przy ścianie

Najlepszym rozwiązaniem do uszczelniania styku dachu z budynkiem jest stosowanie obróbek blacharskich, takich jak blachodachówki, blachy trapezowe, blachy płaskie czy też elementy specjalne. Istotne jest, aby dobrać obróbki do rodzaju dachu.

Obróbka powinna być wykonana tak, aby jej górna krawędź znajdowała się jak najwyżej, ale poniżej parapetu. Dolna część obróbki, położona na pokryciu dachowym, powinna być odpowiednio przyklejona na przykład za pomocą masy bitumicznej, która pozwoli na długotrwałe uszczelnienie.

Uszczelnianie gąsiorków dachowych

Gąsiorki (gąsiorówki) są elementem, który ma na celu zabezpieczenie styku dwóch połaci dachu. W celu uszczelnienia gąsiorków dachowych, na skrzyżowanie dwóch gąsiorków należy nałożyć specjalną taśmę uszczelniającą, którą następnie przykleja się do gąsiorków. Następnie gąsiorki układa się w taki sposób, aby górne pokrycie nachodziło na dolne. Na styku gąsiorków można dodatkowo nałożyć silikon dachowy.

Uszczelnianie dachu przy kominie

W przypadku komina bardzo ważne jest dobranie odpowiednich obróbek blacharskich, które zapewnią odpowiednie uszczelnienie. Do uszczelnienia dachu wokół komina można zastosować specjalne obróbki kominowe, które należy zamontować zgodnie z instrukcją producenta.

Dodatkowo, dla zapewnienia długotrwałego i skutecznego uszczelnienia, warto zastosować specjalne masy uszczelniające, które są odporne na działanie wysokich temperatur. Takie masy są dostępne w formie gotowych do użycia produktów, które można nanosić za pomocą pistoletu do silikonu.

Dodatkowe lub alternatywne zabiegi

Czasem nie można wykonać malowania albo okazuje się ono mało skuteczne. Ale nawet w takiej sytuacji nie musisz od razu decydować się na wymianę pokrycia (choć bywa to najbardziej opłacalne i w dłuższej perspektywie konieczne). Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów warto zastosować włókninę wzmacniającą. Pokrycie jej profesjonalną farbą daje jeszcze lepsze rezultaty renowacyjne.

Dzisiaj wielu inwestorów decyduje się na dachy blaszane. Są one stosunkowo tanie, a przy tym sztywne, solidne i świetnie pełnią swoją rolę. Chronią nieruchomość i wykańczają ją w estetyczny sposób. Na pewno więc chcesz, aby jak najdłużej prezentowały się nieskazitelnie. I możesz to uzyskać. Wystarczy pamiętać o regularnych przeglądach i konserwacji, a w razie potrzeby także uszczelnieniu fragmentów pokrycia. To zabiegi, które dają doskonałe efekty, a są znacznie tańsze i postępują szybciej niż wymiana dachu blaszanego na nowy.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Sprawdź także artykuły:

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *