Jak uszczelnić metalowy dach? - Blog Grupy Biotop

Jak uszczelnić metalowy dach?

Blacha trapezowa

Kategoria: Dachy z blachy

Opublikowano: 11 marca, 2022

Metalowy dach to spore wyzwanie dla jego właściciela. Osoby, które właśnie w ten sposób mają wykończony dom, rozumieją znaczenie regularnych przeglądów, konserwacji oraz uszczelniania tego typu konstrukcji. Dzisiaj skupimy się na ostatnim zadaniu. Jak zwalczyć nieszczelność? Czym wypełnić szczeliny, aby nie przedostawała się przez nie woda ani chłód? Jest na to przynajmniej kilka odpowiedzi. Zapraszamy!

Przygotowanie dachu – czyszczenie blachy

Pierwszym krokiem w procesie renowacji uszkodzonego blaszanego pokrycia jest oczywiście czyszczenie blachy. Przed zaaplikowaniem na nią jakichkolwiek substancji czy farb, konieczne jest usunięcie resztek poprzedniej powłoki wraz z ogniskami korozji. To właśnie one są najczęstszymi powodami, dla których powstają dziury w dachu blaszanym i wymaga on uszczelnienia. Trzeba pozbyć się ich szorstkimi szczotkami, wcześniej zmiękczając zabrudzenia specjalnym środkiem w spray’u.

Właśnie uszczelnienie jest zabiegiem, który może przynieść dobre efekty, pod warunkiem, że zostanie przeprowadzone przez fachowców, a także zostanie poprzedzone starannym oczyszczeniem i wykonane z wykorzystaniem wysokiej jakości farb oraz klejów.

Malowanie dachu z blachy

Na tym etapie trzeba zadecydować, jaka metoda malowania dachu z blachy będzie najlepsza. Zazwyczaj okazuje się nią technika hydrodynamiczna – z agregatu pod wysokim ciśnieniem aplikowana jest farba, która po wcześniejszym podgrzaniu zapewnia solidne wykończenie. Warstwa powinna być maksymalnie szczelna i równomierna – grubsza tam, gdzie pojawiły się szpary w blasze i wymagają one wypełnienia.

Dobra farba powinna pracować razem z blachą, która jest materiałem termoplastycznym. Zmienia swoje ułożenie pod wpływem różnych warunków pogodowych. Dlatego też powinna być odpowiednio chroniona przed zanieczyszczeniami emisyjnymi oraz promieniami UV.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachów blaszanych

Dodatkowe lub alternatywne zabiegi

Czasem nie można wykonać malowania albo okazuje się ono mało skuteczne. Ale nawet w takiej sytuacji nie musisz od razu decydować się na wymianę pokrycia (choć bywa to najbardziej opłacalne i w dłuższej perspektywie konieczne). Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów warto zastosować włókninę wzmacniającą. Pokrycie jej profesjonalną farbą daje jeszcze lepsze rezultaty renowacyjne.

Dzisiaj wielu inwestorów decyduje się na dachy blaszane. Są one stosunkowo tanie, a przy tym sztywne, solidne i świetnie pełnią swoją rolę. Chronią nieruchomość i wykańczają ją w estetyczny sposób. Na pewno więc chcesz, aby jak najdłużej prezentowały się nieskazitelnie. I możesz to uzyskać. Wystarczy pamiętać o regularnych przeglądach i konserwacji, a w razie potrzeby także uszczelnieniu fragmentów pokrycia. To zabiegi, które dają doskonałe efekty, a są znacznie tańsze i postępują szybciej niż wymiana dachu blaszanego na nowy.

Sprawdź także artykuły: