Jak wymienić pojedynczą zniszczoną dachówkę? - Blog Grupy Biotop
Jak wymienić pojedynczą zniszczoną dachówkę?
< wszystkie artykuły

Jak wymienić pojedynczą zniszczoną dachówkę?

Kategoria: Porady

Opublikowano: 7 września, 2020

2 minut
Oceń ten post

Pomimo stosowania wielu środków impregnujących oraz fachowego układaniu dachówek, pokrycia nie są niezniszczalne, szczególnie jeśli mamy do czynienia z intensywnymi zjawiskami pogodowymi, tj. silnym wiatrem czy gradobiciem. W naszej pracy często spotykamy się z koniecznością wymiany nawet pojedynczej dachówki, której nie można zlekceważyć, gdyż prędzej czy później spowoduje konieczność wymiany całego dachu.

Dlaczego wymiana uszkodzonej dachówki jest konieczna?

Jedna uszkodzona dachówka może spowodować, że niszczeniu zaczną ulegać głębsze warstwy konstrukcji dachu, które znajdują się bezpośrednio pod nią oraz w jej sąsiedztwie. Połamana dachówka nie zatrzymuje wody i wilgoci, przepuszczając je do wnętrza konstrukcji dachowej, dlatego też może dochodzić do butwienia elementów stropu oraz więźby dachowej. Konsekwencją tego będzie stopniowe pogłębianie się uszkodzeń konstrukcji, które w efekcie doprowadzi do bardzo kosztownego remontu lub całkowitej wymiany dachu.

Kiedy szczególnie należy kontrolować stan techniczny dachu?

Stan techniczny dachu warto kontrolować na bieżąco, np. co kilka miesięcy. Częstotliwość ta powinna być jednak większa w okresie zimowym, kiedy ryzyko uszkodzeń jest większe z powodu zamarzającej wody, która może, w przypadku dostania się w szczeliny lub ewentualne pęknięcia, rozsadzać elementy pokrycia dachu. Każdorazowo dach należy sprawdzać również po ekstremalnych zjawiskach atmosferycznych, tj. burzach, silnym wietrze czy gradobiciu.

Precyzyjna kontrola stanu pokrycia musi odbywać się również w czasie jego pielęgnacji – każdorazowe czyszczenie dachu, malowanie lub impregnacja muszą być poprzedzone sprawdzeniem stanu technicznego pokrycia. Uszkodzone dachówki wymienia się jeszcze przed rozpoczęciem pracy.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachówki

Jak zdjąć uszkodzoną dachówkę?

Sposób zdejmowania uszkodzonych dachówek zależy od ich rodzaju, dlatego w każdym przypadku wygląda to inaczej, gdyż poszczególne rodzaje dachówek są montowane w inny sposób. Zadanie powinno być zatem powierzone specjalistom.

  • Karpiówki – są to płaskie dachówki z półokrągłymi końcami. Posiadają zaczepy, za pomocą których montuje się je do łat. Mogą posiadać też otwory do przykręcania.
  • Dachówki zakładkowe – posiadają profilowane zaczepy, za pomocą których przyczepia się je do łat. Po bokach posiadają zamki, dzięki którym zahacza się dachówki jedną o drugą, tworząc powierzchnię jednolitą i szczelną.
  • Esówki – montuje się je za pomocą zakładek na spodniej stronie.
  • Mnichy – do łat mocowane są przy użyciu specjalistycznych klamer lub drutu.

Zdejmowanie dachówki

Dużo łatwiejsze do zdejmowania są dachówki bez bocznych zamków. Wówczas wystarczy unieść lekko dachówkę znajdującą się nad dachówką uszkodzoną, podeprzeć ją klinem i zdemontować element, który chcemy usunąć. Nieco trudniej usuwa się dachówki z bocznymi zamkami, ponieważ wszystkie dachówki w jednym rzędzie są ze sobą połączone. Konieczne jest zatem nie tylko podważenie wyższego rzędu, ale również dachówek sąsiadujących w tym samym rzędzie.

W miejsce, gdzie znajdowała się uszkodzona dachówka, należy położyć nową, mocując ją dokładnie w taki sam sposób, w jaki zamocowana jest reszta dachówek.


Sprawdź także artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *