Kolor dachu a plan zagospodarowania przestrzennego - Blog Grupy Biotop
Kolor dachu a plan zagospodarowania przestrzennego
< wszystkie artykuły

Kolor dachu a plan zagospodarowania przestrzennego

Kategoria: Porady

Opublikowano: 4 kwietnia, 2022

2 minut
5/5 - (1 głosów)

Czy możesz pomalować dach swojego domu na dowolny kolor? Zależy to od przepisów ujętych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Dowiedz się, z jakimi aktami prawnymi musisz się zapoznać i jakie konsekwencje grożą za ich zignorowanie.

Plan zagospodarowania przestrzennego – jak wpływa na nasze decyzje o wyglądzie domu?

Inwestor nie zawsze może cieszyć się pełną decyzyjnością w kwestii wyglądu swojej nieruchomości, np. malowania dachu na dowolny kolor. Miejscowe przepisy, ujęte w stosownych aktach prawnych i ogłoszone przez decyzyjne instancje, mogą ustalać m.in. dopuszczalną wysokość domu lub paletę barw, jaką możesz pokryć dach. Gdzie zatem szukać informacji o dopuszczalnych kolorach dachu nieruchomości?

Zanim podejmiesz decyzję co do koloru dachu swojej nieruchomości, musisz zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Jest to to miejscowy akt prawny, który określa, jakie obiekty mogą powstawać na poszczególnych działkach budowlanych. Określają one m.in. przeznaczenie nieruchomości oraz ich dopuszczalny wygląd, a także ich wielkość czy minimalną odległość pomiędzy budynkami.

Czy ograniczenia obowiązują wszędzie?

Nie wszystkie działki podlegają tak restrykcyjnym wymogom. Zwykle dotyczy to obszarów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie parków krajobrazowych lub parków narodowych. Szczególne wytyczne mogą obowiązywać także w strefach objętych ochroną konserwatora zabytku – te często obejmują okolice historycznych dzielnic miasta.

Gdzie znaleźć stosowne przepisy?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego najczęściej można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej lub w lokalnym urzędzie miasta lub urzędzie gminy. W przypadku stref objętych nadzorem konserwatorskim należy szukać informacji na stronie internetowej Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachu

Co grozi za złamanie przepisów?

Na początku musisz wiedzieć, że choć w praktyce sprawdzeniem wszystkich wytycznych zajmuje się najczęściej architekt, to finalna odpowiedzialność za ich niedotrzymanie spoczywa na inwestorze. Dlatego należy dobrze zapoznać się z MPZP i – w razie konieczności – zasięgnąć opinii konserwatora zabytków.  Za złamanie przepisów może grozić:

  • kara finansowa;
  • odpowiedzialność karna (przy uznaniu samowoli budowlanej);
  • nakaz nadania nieruchomości stanu zgodnego z przepisami;
  • nakaz wstrzymania robót budowlanych;
  • nakaz rozbioru inwestycji.

Oczywiście najsurowsze konsekwencje nie dotyczą malowania dachu na nieodpowiedni kolor, ale poważnych naruszeń budowlanych.

Malowanie dachu z Grupą Biotop

Zamawiając malowanie dachu z blachy lub dachówki w Grupie Biotop, nie musisz martwić się o niedotrzymanie przepisów. W naszej ofercie dostępnych jest ponad 5000 odcieni wszystkich kolorów – spośród nich na pewno znajdziesz niejeden, który będzie zgodny z wytycznymi MPZP lub Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ponadto w cenie naszej usługi otrzymasz też możliwość skorzystania z konsultacji kolorystycznej.

Malowanie dachówek i blach to inwestycja w ich jakość, ale też w wygląd całej nieruchomości – w Grupie Biotop zadbamy o obydwie kwestie.

Sprawdź także artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *