Konserwacja połaci dachowych – krótki przewodnik po najpopularniejszych rodzajach połaci - Blog Grupy Biotop
Konserwacja połaci dachowych – krótki przewodnik po najpopularniejszych rodzajach połaci
< wszystkie artykuły

Konserwacja połaci dachowych – krótki przewodnik po najpopularniejszych rodzajach połaci

Kategoria: Porady

Opublikowano: 30 maja, 2023

3 minut
Oceń ten post

Dachy domów Polaków pokryte są różnymi rodzajami połaci, najczęściej dachówkami ceramicznymi lub cementowymi, blachami i blachodachówkami czy masą bitumiczną. O każdą z tych powierzchni należy odpowiednio zadbać, dzięki czemu wytrzyma ona znacznie dłużej. Zapraszamy do lektury krótkiego przewodnika po konserwacji połaci dachowych, pokrytych różnymi materiałami.

Rodzaje Dachów

W budownictwie wyróżnia się przede wszystkim:

 • dachy dwuspadowe,
 • dachy wielospadowe,
 • dachy płaskie,
 • i dachy zielone.

Poniżej opisujemy każdy z tych rodzajów.

Dachy Dwuspadowe

Dach dwuspadowy to najpopularniejszy rodzaj dachu, który charakteryzuje się dwiema płaszczyznami, które schodzą się w szczyt. Dachy te są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także łatwe do budowy i skutecznie odprowadzają wodę deszczową.

Dachy Wielospadowe

Dachy wielospadowe, znane również jako dachy mansardowe, są bardziej skomplikowane w budowie, ale oferują dodatkową przestrzeń na poddaszu. Mają cztery połacie dachowe, z których każda nachylona jest pod różnym kątem.

Dachy Płaskie

Dachy płaskie, jak sama nazwa wskazuje, mają minimalne nachylenie. Są one popularne w nowoczesnej architekturze i często używane w budynkach komercyjnych. Często spotyka się je też w budownictwie powojennym w charakterystycznych kwadratowych domach jednorodzinnych. Bardzo często kryło się je papą bitumiczną..

Dachy Zielone

Dachy zielone, znane również jako „żywe dachy”, to te, które są pokryte roślinnością. Oprócz dodania zielonego akcentu do krajobrazu miejskiego dachy te pomagają w izolacji budynków i absorpcji deszczówki.

Rodzaje pokryć dachowych

Choć pojęcie pokrycie dachowe i dach brzmi podobnie, to należy pamiętać, że dachem nazywamy całą konstrukcję, a pokryciem dachowym jedynie wierzchnią warstwę. Wybór pokrycia dachowego jest równie ważny co wybór typu dachu. Do najpopularniejszych rodzajów pokryć dachowych należą:

 • Blachodachówka — wytrzymałe, lekkie i łatwe do instalacji pokrycie dachowe. Dostępna w różnych stylach i kolorach, co pozwala dopasować je do różnych typów architektury.
 • Dachówka ceramiczna — tradycyjne pokrycie dachowe, które jest trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Jest jednak cięższe od innych rodzajów pokryć i wymaga mocnej konstrukcji dachu.
 • Papa bitumiczna, często wybierana dla dachów płaskich. Jest łatwa do instalacji i oferuje dobrą ochronę przed wodą. Wymaga jednak regularnej konserwacji i wymiany.
 • Dachy zielone, do których pokrycia używa się specjalnej warstwy wodoodpornej, na której rośnie roślinność.

Kształty i konstrukcje dachów

Kształt i konstrukcja dachu są ściśle powiązane. Kształt dachu zależy od jego konstrukcji, a konstrukcja zależy od typu budynku i jego funkcji. Podstawową konstrukcją, która definiuje kształt dachu, jest więźba dachowa. I tak:

 • więźba krokwiowo-jętkowa to najprostszy rodzaj więźby, który nadaje się do dachów dwuspadowych,
 • więźba krokwiowo-stożkowa jest używana do budowy dachów wielospadowych,
 • a więźba płatwiowo-kleszczowa jest stosowana przy budowie dachów płaskich.

Istnieje wiele rodzajów dachów, których wybór zależy od stylu budynku, budżetu i wymagań dotyczących wydajności. Jednak budowa dachu to dopiero początek. W miarę upływu lat konieczna będzie też jego konserwacja, do której zalicza się mycie i malowanie dachów. Jeśli Twój dach jest już wiekowy, zastanów się, czy lepszym wyborem będzie jego wymiana, czy raczej renowacja.

Malowanie dachu kościoła

Dlaczego warto konserwować dach?

Dach powinien być inwestycją na wiele dekad. Jeśli o niego nie zadbasz, może się okazać, że niespodziewanie krótkim czasie konieczny będzie jego remont lub całkowita wymiana połaci. Wówczas zaskoczy się konieczność wydania dość dużych pieniędzy, na którą możesz nie być przygotowany. Tymczasem regularna konserwacja, na którą składają się czyszczenie, malowanie i impregnacja dachu, kosztuje znacznie mniej, a co najważniejsze – wydatek ten można zaplanować.

Jak dbać o dachówki ceramiczne i cementowe?

Dachówki cementowe i ceramiczne powinny być regularnie czyszczone. Niezwykle ważne jest to, aby pozbywać się mchów i innych porostów, których działania mocno obniża jakość i trwałość dachówek. W tym celu najlepiej zamówić profesjonalne czyszczenie dachu przy użyciu środków biobójczych, ale pozostających bezpiecznymi dla struktury dachówek.

Kolejny etap to malowanie dachówek za pomocą farb charakteryzujących się właściwościami ochronnymi, dzięki którym dachówki nie tylko odzyskują atrakcyjny wygląd, ale także swoje pierwotne właściwości jakościowe i stają się ponownie odporne na czynniki zewnętrzne.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Czyszczenie i mycie dachów

Konserwacja dachów blaszanych

Dachy blaszane narażone są przede wszystkim na korozję. Dlatego musisz zadbać o to, żeby na całej powierzchni blacha była dobrze pokryta farbą ochronną. Ewentualne ogniska rdzy należy usuwać mechanicznie i zabezpieczać farbą podkładową, a następnie farbą ochronną. Dachy blaszany również powinny być regularnie czyszczone z tłustych i lepkich zabrudzeń pochodzenia roślinnego oraz z zabrudzeń emisyjnych.

Malowanie dachów blaszanych pozwala zapomnieć o problemach z korozją nawet na kilkanaście lat.

Jak konserwować dachy z papy?

Konserwacja dachów z papy wymaga uzupełniania masy bitumicznej. Masę bitumiczną można dodatkowo wzmocnić poprzez hartowanie, które polega na posypaniu drobnoziarnistym materiałami mineralnymi. Na dachach pokrytych papą mogą pojawiać się pęcherze, które pękają, tworząc ubytki. Te należy uzupełniać papą. Jeżeli pęcherze są duże i po pęknięciu odsłaniają poszycie, które narażone jest przecieki, cała warstwa papy powinna zostać wymieniona.

Bezpłatna, niezobowiązująca
szybka wycena

Niezobowiązująco i szybko wycenimy usługę mierząc dach satelitarnie lub na miejscu, w dogodnym dla Ciebie terminie.

Darmowa wycena

Zadbaj o dachy blaszane i dachówki z Grupą Biotop

Usługi malowania dachu z Grupą Biotop pozwalają naszym Klientom cieszyć się wytrzymałymi i odpornymi na czynniki zewnętrze połaciami nawet przez kilkadziesiąt lat dłużej. Chcesz poprawić jakość swojego dachu i uniknąć jego kapitalnego remontu? Zamów czyszczenie i malowanie dachu.

Sprawdź także artykuły:

https://www.grupabiotop.pl/blog/najwazniejsze-zasady-podczas-malowania-dachu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *