Konserwacja połaci dachowych – krótki przewodnik po najpopularniejszych rodzajach połaci - Blog Grupy Biotop

Konserwacja połaci dachowych – krótki przewodnik po najpopularniejszych rodzajach połaci

Kategoria: Porady

Opublikowano: 27 lipca, 2022

Dachy domów Polaków pokryte są różnymi rodzajami połaci, najczęściej dachówkami ceramicznymi lub cementowymi, blachami i blachodachówkami czy masą bitumiczną. O każdą z tych powierzchni należy odpowiednio zadbać, dzięki czemu wytrzyma ona znacznie dłużej. Zapraszamy do lektury krótkiego przewodnika po konserwacji połaci dachowych, pokrytych różnymi materiałami.

Dlaczego warto konserwować dach?

Dach powinien być inwestycją na wiele dekad. Jeśli o niego nie zadbasz, może się okazać, że niespodziewanie krótkim czasie konieczny będzie jego remont lub całkowita wymiana połaci. Wówczas zaskoczy się konieczność wydania dość dużych pieniędzy, na którą możesz nie być przygotowany. Tymczasem regularna konserwacja, na którą składają się czyszczenie, malowanie i impregnacja dachu, kosztuje znacznie mniej, a co najważniejsze – wydatek ten można zaplanować.

Jak dbać o dachówki ceramiczne i cementowe?

Dachówki cementowe i ceramiczne powinny być regularnie czyszczone. Niezwykle ważne jest to, aby pozbywać się mchów i innych porostów, których działania mocno obniża jakość i trwałość dachówek. W tym celu najlepiej zamówić profesjonalne czyszczenie dachu przy użyciu środków biobójczych, ale pozostających bezpiecznymi dla struktury dachówek.

Kolejny etap to malowanie dachówek za pomocą farb charakteryzujących się właściwościami ochronnymi, dzięki którym dachówki nie tylko odzyskują atrakcyjny wygląd, ale także swoje pierwotne właściwości jakościowe i stają się ponownie odporne na czynniki zewnętrzne.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Czyszczenie i mycie dachów

Konserwacja dachów blaszanych

Dachy blaszane narażone są przede wszystkim na korozję. Dlatego musisz zadbać o to, żeby na całej powierzchni blacha była dobrze pokryta farbą ochronną. Ewentualne ogniska rdzy należy usuwać mechanicznie i zabezpieczać farbą podkładową, a następnie farbą ochronną. Dachy blaszany również powinny być regularnie czyszczone z tłustych i lepkich zabrudzeń pochodzenia roślinnego oraz z zabrudzeń emisyjnych.

Malowanie dachów blaszanych pozwala zapomnieć o problemach z korozją nawet na kilkanaście lat.

Jak konserwować dachy z papy?

Konserwacja dachów z papy wymaga uzupełniania masy bitumicznej. Masę bitumiczną można dodatkowo wzmocnić poprzez hartowanie, które polega na posypaniu drobnoziarnistym materiałami mineralnymi. Na dachach pokrytych papą mogą pojawiać się pęcherze, które pękają, tworząc ubytki. Te należy uzupełniać papą. Jeżeli pęcherze są duże i po pęknięciu odsłaniają poszycie, które narażone jest przecieki, cała warstwa papy powinna zostać wymieniona.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachów z blachy

Zadbaj o dachy blaszane i dachówki z Grupą Biotop

Usługi malowania dachu z Grupą Biotop pozwalają naszym Klientom cieszyć się wytrzymałymi i odpornymi na czynniki zewnętrze połaciami nawet przez kilkadziesiąt lat dłużej. Chcesz poprawić jakość swojego dachu i uniknąć jego kapitalnego remontu? Zamów czyszczenie i malowanie dachu.

Sprawdź także artykuły: