Łuszcząca się powłoka farby – jak przygotować powierzchnię do ponownego malowania - Blog Grupy Biotop
Łuszcząca się powłoka farby – jak przygotować powierzchnię do ponownego malowania
< wszystkie artykuły

Łuszcząca się powłoka farby – jak przygotować powierzchnię do ponownego malowania

Kategoria: Porady

Opublikowano: 12 kwietnia, 2021

2 minut
5/5 - (1 głosów)

Łuszcząca się farba na dachu blaszanym jest dużym zagrożeniem dla jego stanu technicznego. Dzieje się tak, ponieważ blacha zostaje odsłonięta i bezpośrednio narażona na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoci, która może bardzo szybko doprowadzić do postępowania korozji. Taki dach wymaga ponownego malowania i – co niezwykle ważne – nie warto z tym zwlekać. Podpowiadamy, jak przygotować powierzchnię blaszanego dachu, na którym łuszczy się farba, do ponownego malowania.

Pokrycie dachu środkiem czyszczącym

Pierwszym krokiem, który należy wykonać jest usunięcie starej, łuszczącej się powłoki farby oraz pozbycie się tłustych plam. W tym celu należy na powierzchnię nałożyć Emulsol, czyli mieszaninę powierzchniowo-czynnych środków niejonowych, który dodatkowo zawiera inhibitory korozji. Środek ten pomaga usunąć również tłuste i oleiste plamy oraz inne zabrudzenia. Po nałożeniu specyfiku na dach należy odczekać kilka minut, aż zacznie działać.

Zmycie zabrudzeń myjką ciśnieniową

Po kilku minutach, kiedy środek zacznie już działać i zmiękczy zabrudzenia oraz uszkodzoną powłokę farby, należy użyć myjki ciśnieniowej, która pozwoli zmyć plamy oraz usunąć odpadające fragmenty powłoki farby. W tym miejscu podkreślmy, że im silniejsza myjka, tj. im większe jest ciśnienie robocze strumienia wody, tym czyszczenie dachu będzie skuteczniejsze, a odpadające farba usunięta w większym stopniu. Należy jednak uważać, aby nie używać zbyt silnych myjek oraz punktowych dyszy, których strumień mógłby uszkodzić blachę.

Zmatowienie powierzchni i mechaniczne usunięcie resztek powłoki

Aby malowanie dachu mogło być skuteczne, należy za pomocą szlifierki ze specjalistyczną szczotką doczołową z zawiniętymi włosami zmatowić powierzchnię blachy i usunąć w ten sam sposób resztki powłoki farby, które pozostały na blasze.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachówki

Odpylanie

Mechaniczne usuwanie resztek powłoki oraz matowienie wygeneruje drobiny pyłu i ścinki, które przed malowaniem należy usunąć, gdyż nie pozwoliłyby skutecznie położyć nowej powłoki na blasze. Przydatna w tym celu okaże się dmuchawa. Im powierzchnia zostanie dokładniej odpylona, tym większa będzie przyczepność farby oraz lepszy efekt wizualny.

Nałożenie podkładu

Kolejnym etapem jest nałożenie warstwy farby podkładowej o właściwościach antykorozyjnych. Kolor podkładu może kontrastować z kolorem właściwej farby. Wówczas ewentualne prześwity będą dobrze widoczne, dzięki czemu łatwiej można je zauważyć i zamalować, nie ryzykując pozostawienia niedomalowanej blachy.

Właściwe malowanie

Dopiero po wykonaniu tych czynności można przejść do właściwego malowania dachu. Pamiętaj, że łuszczącej się farby na blaszanych dachach pod żadnym pozorem nie należy ignorować, ponieważ jest to najkrótsza droga do tego, by na dachu zaczęła postępować korozja, która sukcesywnie doprowadzi do zniszczenia blachy, co w konsekwencji będzie skutkowało poważniejszymi uszkodzeniami głębszych warstw poszycia.


Sprawdź także artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *