Czym jest kalenica i jakie pełni funkcje? - Blog Grupy Biotop
Czym jest kalenica i jakie pełni funkcje?
< wszystkie artykuły

Czym jest kalenica i jakie pełni funkcje?

Kategoria: Porady

Opublikowano: 24 maja, 2022

2 minut
Oceń ten post

Jednym z elementów dachu jest kalenica. Dowiedz się, czym jest, jakie pełni funkcje i dlaczego jest tak ważna.

Kalnica – co to jest?

Kalenica, kipa, wierch, linia szczytowa – szukając informacji o kalenicy możesz spotkać się z różnym nazewnictwem. Niemniej kalenica to szczyt domu, w którym przecinają się, czy zbiegają się ze sobą dwie połacie dachu.

Kalenica lub główna kalenica (znajdująca się najwyżej) określa wysokość budynku. Jakość jej wykończenia wpływa na ogólną żywotność dachu, a także na skuteczność wentylacji. Wentylacja jest niezwykle istotna w przypadku konstrukcji dachowych, ponieważ jej skuteczność pozwala uniknąć częstych prac konserwacyjnych dachu i rynien. Funkcją linii szczytowej jest również zapewnienie szczelności pokrycia.

Jak wyznacza się kalenicę?

Kalenicę najłatwiej jest wyobrazić sobie jako linię zejścia się połaci dachu dwuspadowego. To uproszczenie jest oczywiście prawidłowe, jednakże należy zdać sobie sprawę, że kalenicę wyznacza się również na dachach wielospadowych czy nawet na dachach płaskich. Jak wyznaczyć kalenicę na poszczególnych rodzajach dachów?

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Malowanie dachu

Dachy wielospadowe

Na dachach wielospadowych może występować kilka kalenic, dlatego pod uwagę należy wziąć tę główną, czyli najwyżej położoną. W przypadku wątpliwości przy wyznaczaniu wysokości budynku warto skontaktować się z lokalnym urzędem gminy w celu zinterpretowania zagadnienia.

Dachy dwuspadowe

W przypadku dachów dwuspadowych wyznaczenie kalenicy jest łatwym zadaniem. Stanowi ją bowiem najwyższy punkt dachu, w którym zbiegają się dwie połacie. W Zależności od rozmieszczenia połaci, kalenica może być prostopadła lub równoległa do drogi. Na etapie projektowania domu należy wziąć pod uwagę miejscowe przepisy, ponieważ mogą one określać to, w jaki sposób kalenica powinna być usytuowana względem drogi.

Dachy płaskie

Definicja dachu płaskiego zakłada, że być on nachylony pod kątem 4–12 stopni. Dlatego dach określony jako płaski, niekoniecznie musi fizycznie charakteryzować się płaskością. Przy wyznaczaniu kalenicy dachu płaskiego należy wziąć pod uwagę najwyższy punkt powierzchni, w którym przecinają się dwie połacie.

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty

Czyszczenie i mycie dachów

Kalenica – newralgiczny punkt dachu

Od jakości wykonania kalenicy zależy trwałość i szczelność dachu. Malowanie dachu z Grupą Biotop poprzedzane jest dokładną kontrolą stanu technicznego, dlatego nasi specjaliści mogą znaleźć usterki, które przed malowaniem wymagają prac naprawczych. Stawiając na najlepsze rozwiązania w czasie budowy dachu, a także dbając o jakość pokrycia poprzez regularne czyszczenie oraz malowanie dachu, jesteś w stanie wydłużyć jego żywotność nawet o kilkadziesiąt lat.

Sprawdź także artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *